Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 17:34 Bu haber 1423 kez okundu
 
Dışa bağımlılık milli kaynaklarla son bulur
İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, geçtiğimiz günlerde Danimarka’da düzenlenen “Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma Soğutma Projesi” çalışmalarını yerinde incelemek üzere Türkiye’den katılan heyet ile birlikte gittiği Danimarka gezisi ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
Dışa bağımlılık milli kaynaklarla son bulur

AYDIN- Ülkemizin fosil atık kullanımını tamamen sonlandırarak, bölgesel ısıtma ve soğutma sistemleri ile enerji tasarrufunu üst seviyelere çıkartabileceğini vurgulayan Başkan Kale, uzman gözüyle Türkiye'nin ivedi şekilde enerji strateji ve politikalarının belirlenerek, 2020-2050 vizyonunun oluşturulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin enerji konusunda dışa olan bağımlılığının ortadan kaldırılmasının tek yolunun milli ve bölgesel enerji kaynaklarının ülke ekonomisine kazandırılarak gerçekleşeceğini vurgulayan Başkan Kale, “Danimarka'da gerçekleşen bu teknik gezi bir hastaya ilaç olabilecek nitelikte bir reçetenin oluşturulmasında, çok yerinde ve verimli olmuştur. Danimarka özellikle yerel yönetimlerin ulusal enerji politikasından daha hızlı hedefler oluşturmuş olup, bugün hanelerin ısı ihtiyacının yüzde 64’ünü bölgesel olarak karşılamaktadır. Türkiye’de özellikle son zamanlarda yaşanılan ekonomik sorunlar ile dışa olan bağımlılık yerli ve bölgesel kaynaklarımızla son bulur" dedi.

“BÖLGESEL ISITMA VE SOĞUTMA TEŞVİK EDİLMELİ”

Ülkemizde bu hususta nihai tüketim sektörlerinde ısı planlamalarının yapılmasının bu alanda Enerji tasarruf potansiyelinin hayata geçirilmesi için ilk adım olacağını belirten Kale, "Ülkemize Belediyelerin Jeotermal ve Güneşten enerjilerini karşılayabilmeleri hususunda usul ve esasların belirlenebileceği bölgesel ısıtma ve soğutma sistemlerine teşvik edildiği ikinci bir mevzuat oluşturulmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Danimarka'da bölgesel ısıtma ve soğutma sistemlerinde üretilen ısının yüzde 52’sinin yenilenebilir tabii kaynaklar olduğuna dikkat çeken Kale, Danimarka, Mayıs ve Ağustos aylarında güneş enerjisi ile ısınan su yüzde 50 üzerinde tüketimi karşıladığını, bölgesel ısıtma ve soğutmaya yönelik tesislerin bulunduğu bu ülkenin, güneşlenme süresinin yıllık 700 saat iken, ülkemizde bu sürenin 2741 saat olduğuna dikkat çekerek, Bu tesislerin ülkemizde kurulması ve bölgesel ısıtma soğutma sistemlerinin hayata geçirilmesi, verimliliğinin sadece enerji tasarrufundaki verimle sınırlı kalmayacağını İstihdam konusunda büyük fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, İncirliova, Gürşat Kale, Güneş enerjisi, dışa bağımlılık
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Dışa bağımlılık milli kaynaklarla son bulur
Yorumlar
Haber Yazılımı