Haber Detayı
16 Nisan 2016 - Cumartesi 14:56 Bu haber 856 kez okundu
 
Didim’de turizm haftası paneli
Didim’de Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında “2016 Yılında Türk Turizmi” konulu bir panel düzenlendi.
RESMİ İLAN Haberi
Didim’de turizm haftası paneli

ADÜ Didim MYO Konferans salonunda yapılan panele Didim Kaymakamı İskender Yönden ve eşi, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve eşi, Didim Belediye Başkanı  Deniz Atabay, Didim İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı, ADÜ Didim MYO Müdürü Doç. Dr. Tuğrul Ayyıldız, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş, Didim turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, TÜRSAB Didim BYK Başkanı Tayyar Cengiz, Kamu kurum amirleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının panelin açılış konuşmasını ADÜ Didim MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Tuğrul Ayyıldız yaptı. Ayyıldız konuşmasında etkinliğin gerçekleştirilmesindeki temel amacın turizm sektöründeki durumunu hem akademik, hem de reel sektör bazında ortaya koymak olduğunu ifade ederek “ Siyasi, ekonomik ve sosyal nedenlere bağlı olarak turizmde gelişme ve ilerleme paydaşlara bağlıdır. Reel sektör ve akademinin birleştiği bu organizasyonda tarafları biraya getirdik. Düşünen ve gerçekleştiren bir araya gelirse çözümler o kadar hızlı olacaktır. Didim Kuşadası ve Bodrum’daki turizm faaliyetlerini en iyi bilenleri bir araya getirdik. Bu ortak çalışmalar ülkemiz ve bölgemizde turizm sektörünün vazgeçilmezidir” dedi.

“HER BÖLGENİN MASTIR PLANI OLMALI.”

Ardından konuşan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, gerçekleştirilen toplantının turizm açısından çok önemli olduğunu belirterek “Önemli bir toplantı; turizm kentiyiz; ben esas itibariyle turizmciyim. Alaylıyım. Hem akademik hem de patik tarafını konuşma güzel çünkü bazı şeyler örtüşmüyor. Burada bu kararlar alınırken turizmin esas içerisinde olanların fikirleri alınmalı. Turizmde yapılaşma olurken turizmcilerden görüş alınmalı fikrim var. Didim yeni gelişmekte; gelişmemizde lazım... 30 senedir bunu söylüyoruz. 2 senedir belediye başkanlığı görevini yürütüyorum. İstediğini birçok şeyi yapabilmeniz mümkün değil olmasını istemediğiniz bazı şeyleri imza atmamız gerekiyor. Devlet buna el atmalı. İyi yapayım derken kötü de olabilir. Her bölgenin mastır planı olmalı. Turizm doğa çevre ve güzle binalar demek. Doğaya katletmeyecek onu geri plana itecek yapılaşmanın olmaması demek. Maalesef sizde bunu kucağında bulduğunuzda birçok kararı istemeyerek katılıyorsunuz. Devletin aynı güney Antalya’da yaptığı gibi proje neticesinde, bir karakter yapısı olmalı. Bu çok önemli… 2016 da çok büyük sıkıntı görünüyor. Fuarlara da katıldık. 2 kez Almanya’ya gittim. Almanya’da özel ziyaretlerde yaptık. Bazı sıkıntılar var ama son dakika satışlarında iyileşme varmış. İngiltere’den iyi sinyaller geliyor. Çok büyük yatak kapasitesi olmadığında ve yerli turiste çalıştığımızdan Didim öteki yerlere nazaran bu sezonu atlatacak gibi görünüyor. Bu sıkıntılar 2-3 yılda ancak atlatılır. Dışarıda tanıtım iyi yapılmalı. Türkiye’nin imajını dışarıda düzetilmeli ve güvenlik sorunu çözülmeli. İyi şekilde bunlar düzeltilmeli daha çok çalışmalı ve devletin desteğini hmek lazım. Bazen imar planları güzel olabilir ama içinize sığmıyorsa bunu yapmayın. Bugün ilçede bunun mücadelesini veriyoruz. İlçede 11 kat olmamalı bugün bunun mücadelesini veriyoruz. İnsanlar zaten bu katlı binalardan kaçıp buraya geliyor.” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

“HERKES BİR TARAFTAN BU İŞİ TUTMALI”

Didim Kaymakamı İskender Yönden ise turizmde herkesin aynı bakış açısından olaylara bakmasının önemli olduğunun altını çizerek “Didim günlük bir yer; biricik bir yer benim bilmem yetmiyor. Tüm dünya bilmeli. Hava deniz güzel; Tapınak ve Milet kenti burada bunlar ilgili bazı şeyler ortaya koymazsanız sadece sizin bilmenizle kalıyor. Bu tür şeyleri insana ulaştırmak önemli. Ben görevdeyken bazı önemli şeyler yaptım ama turizm böyle bir şey değil. Benle başlayıp belediye ile süren güvenlikle gelişen otellerle ortaya koyan turizm acenteleriyle dünyanın her yerine ulaşan ve sizi ispata çağıran bir sistem. Burada turizmin tepesinde bulunan kişi kadar o gün gelen müşterisine hizmet veren garsonun tavrı da çok önemli. 1,5 yıldır nefis bir organizasyon oluşmaya başladı. Herkes bir taraftan tutmanın gerekli olduğunu öğrendi. Bunun bir ayağı da Üniversite; siz o kadar büyük katkı veriyorsunuz ki her noktada katkı veriyorsunuz. Analitik düşünmeyi sempozyumla yazılı hale gelince daha güzel oluyor. Hem pratik hem de teoriğin bir potada eridiği bir ortam yaratılıyor. Bu anlamda böyle çalışmanın Üniversite çatısı altında herkesin katılımıyla yapılması çok önemli ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ADÜ Güzel sanatlar Bölümü öğretim üyeleri mini bir klasik müzik konseri verdi. Ardından panele geçildi. Panelin oturum başkanlığını Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu yaptı. Panelde ADÜ Öğretim Üyesi Osman Nuri Özdoğan, ADÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Güntekin Şimşek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Senem Yazıcı, Bodrum İssis Otel Genel Müdürü Melih Alemdar, Kuşadası Ephesia Otel Genel Müdürü Rıza Esen, Didim Auroom Otel Genel Müdürü Murat Sak, Didim Turizm Derneği Başkanı ve Palm Wings Otel Genel Müdürü Ercüment Alkaner ve TÜRSAB Didim BYK Başkanı Tayyar Cengiz konuşmacı olarak “2016 yılında Türk turizmi” konusunda fikir ve görüşlerini paylaştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Didim, Turizm, Turizm paneli
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Didim’de turizm haftası paneli
Didim’de turizm haftası paneli
Yorumlar
Haber Yazılımı