Haber Detayı
15 Kasım 2016 - Salı 15:41 Bu haber 1365 kez okundu
 
Devecilik Kültürü, Deve Güreşleri sempozyum konusu oldu
Türkiye’de ilk kez uluslararası düzeyde deve güreşleri ve devecilik kültürü üzerine bir sempozyum düzenleniyor.
BİLİM Haberi
Devecilik Kültürü, Deve Güreşleri sempozyum konusu oldu

AYDIN- Selçuk’ta ilk defa düzenlenecek olan sempozyuma farklı disiplinlerden ulusal ve uluslararası pek çok bilim adamının katılacağı bildirildi. Selçuk Belediyesinin öncülüğünde UNESCO tarafından desteklenen, Selçuk Kaymakamlığı, ADÜ, Ege Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkı koyduğu sempozyum, Türkiye’de bu alanda yapılacak ilk bilimsel toplantı olma özelliğine sahip.

Sempozyum hakkında bilgi veren Günver Güneş, şunları söyledi:

“Türkiye’de deve, diğer taşımacılık için kullanılan evcil hayvanlarda olduğu gibi yük taşımacılığında ve ticarette kullanılmıştır. Türklerin sahip olduğu hem etnik kimlik hem de dini kimlik kültürü ile de beslenen devecilik, Anadolu coğrafyasında hala etkili bir şekilde devam etmektedir.

Genel olarak tarihsel süreçte, taşımacılık ve kervan ticareti ile var olan deve, günümüzde biçim değiştirerek varlığını devam ettirmektedir.

Karayollarının yaygınlaşması ile eş zamanlı olarak yük taşımacılığı ve ticarette kervanların yerlerini motorlu taşıtlar almıştır. Anadolu insanının kültüründe vazgeçilmez unsurlardan birisi olan develerin varlığı ise bu süreçle birlikte her geçen zaman daha da azalmıştır.

1980’li yıllara gelindiğinde ise Türkiye’de deve varlığı neredeyse 250 başa kadar düşmüştür. Geçmişte yük ve kervan ticaretinin vazgeçilmez unsurları olan develer, Türkiye’de ve özelliklede Anadolu’nun batı kıyısında özgün bir forma bürünerek varlığını devam ettirebilmektedir. Bu özgünlük de deve güreşleridir.

Bu sempozyumda amaç; deve varlığı üzerinden bu konuya temas eden uluslar arası ve disiplinler arası bir katılım ortaya koymaktır. Sempozyumun temel amacı devecilik kültürü ve deve güreşleri merkezli yapılmış çalışmaları bir araya getirip farklı disiplinlerden bu konuya yaklaşımlara yer vermektir. Sempozyuma deve hastalıklarından, deveciliğin sosyal boyutlarına kadar tüm disiplinlerden yapılmış çalışmalar katılacaktır. Sempozyumda ulusal ve uluslararası alanda, devecilik konusunda yapılmış çalışmalara, gözlemlere analizlere dayalı çalışmalara yer verilecektir. Bu çerçevede I. Uluslararası Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu’nda Amerika, Moğolistan, Azerbaycan, İran, Rusya, Cezayir, İsrail, Avustralya, Afganistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’den konunun uzmanı akademisyenler üç gün boyunca Fen, Sağlık ve sosyal bilimler olarak sınıflandırılan kabul edilmiş bildirilerini sunacaklardır.”

Sempozyumda dikkat çeken konu başlıkları arasında Deve Yetiştiriciliği (Geçmişte ve Günümüzde),  Deve Irkları ve Melezleme Çalışmaları, Deve Sağlığı, Hastalıkları ve Tedavileri, Dünya'da ve Türkiye'de Devecilik Kültürü, Deve Güreşleri, Deve Güreşleri ve Yerel Yönetim,  Deve Yetiştiriciliği ile Deve Güreşi Şenliklerinin Ekonomik, Toplumsal ve Kültürel Boyutları, Kültürel Miras ve Turizm Bağlamında Anadolu Devecilik Kültürü, Devecilikve Deve Güreşlerine Bağlı Sürdürülen Geleneksel El Sanatları, Zanaatkârlar ve Zanaatlar, Halk Edebiyatında Develer, Deve Yetiştiriciliği ve Deve Güreşleri yer almaktadır. ADÜ’den Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Günver Güneş İle Eğitim Fakültesi’nden Müslime Güneş de “Tarihsel Süreçte Aydın’da Deve Güreşleri” başlıklı bildirilerini sunacaklar. Günver Güneş ve Müslime Güneş’in araştırmaları sonucu Aydın bu sempozyumda sunulacak bilimsel belge ve bilgilerle Türkiye’de en eski deve güreşlerinin yapıldığı yerleşim olarak tescillenecek.

17 Kasım Perşembe günü sabahı açılış konuşmaları ve açılış oturumu ile başlayacak sempozyum başlayacak sempozyum 19 Kasım Cumartesi günü değerlendirme ve kapanış oturumunun ardından Saat 14:00’te Selçuk Kent Meydanında Deve Havutlama Ritüeli ve Havut Hayrı ile sona erecektir. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Devecilik kültürü, Günver Güneş
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Devecilik Kültürü, Deve Güreşleri sempozyum konusu oldu
Yorumlar
Haber Yazılımı