Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 18:24 Bu haber 2689 kez okundu
 
Demokrat Parti 74. Yaşını Aydın’da kutladı
Demokrat Parti’nin (DP) kuruluşunun 74’üncü yıldönümü Genel Başkan ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal’ın da katılımıyla Aydın’da kutlandı
- Haberi
Demokrat Parti 74. Yaşını Aydın’da kutladı

Rıdvan Eşin

AYDIN - Kuruluşunun 74’üncü yıldönümü nedeniyle Aydın’da düzenlenen programda konuşan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, “Bugünkü iktidar sahipleri, ne zaman meşruiyet kaygısıyla açmaza düşseler Menderes’ten bahsederler” dedi.

DP’nin kuruluşunun 74’üncü yıldönümü nedeniyle Aydın Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenlendi. DP Aydın İl Başkanı Serhat Emanet, toplantının başlangıcında kısa bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bugünkü iktidar sahipleri, ne zaman meşruiyet kaygısıyla açmaza düşseler Menderes’ten bahsederler. Demokratlardan, Demokrat Parti’den bahsederler. AK Parti iktidarı kendine yüksek gelir ve itibar uygun görürken, milleti orta gelir tuzağına ve tasarrufa mahkûm etti” sözleriyle iktidarı hedef aldı.

“FARKLI MI Kİ BUGÜN YAŞADIKLARIMIZ?

Demokrat Parti’yi kuran isimlerin ‘Yeter söz milletindir’ düsturuyla yola çıktığına dikkati çeken Uysal, tek parti döneminde yaşanan siyasi ve sosyal olayları anlattı. Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki tek parti dönemiyle, AK Parti iktidarının benzerlik gösterdiğini savunan Uysal, “Farklı mı ki bugün yaşadıklarımız? Şöyle bir tahlil etsek yine bir keyfi yönetim, yine şahsi iradesini, devlet iradesine dönüştürmüş, kendi kaderini, devletin kaderiyle aynîleştirmiş bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız. Emin olun ki, bahsettiğimiz dönemleri aratacak bir safahat ve şatafat dönemi. Artık memlekette beyin göçünü konuşmuyoruz, geleceğimiz göçüp gidiyor. Henüz birkaç gün önce gencecik kızımız. Cebinde bir lira, kıydı canına. Hazreti Ali, ‘Aç kalmak, alçalmaktan iyidir’ diyor ya, işte bu gençlerimiz alçalmaktansa aç kalmayı göze alarak onurlu bir miras bırakıyor bizlere. Mevcut siyasi iktidarın milletin dertlerine kayıtsız. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışının ‘İktidarı yaşat ki, insan yaşasın’ anlayışına dönüştürüldüğünü görüyoruz.

“ONLARI ÇILGIN PROJELERİ DEMOKRASİYDİ”

Bugünkü iktidar sahipleri, ne zaman meşruiyet kaygısıyla açmaza düşseler Menderes’ten bahsederler. Demokratlardan, Demokrat Parti’den bahsederler. Ama icraata gelince Yassıada’yı bile bir rant anlayışını yansıtırcasına, Yassıada’yı yasıyla baş başa bırakması gerekenler, maalesef oraya da bu anlayışımızı reddedercesine müdahalede bulundular. Bugün Demokrat Parti olarak bize bırakılmış mirası yağmalamak adına bu sonradan demokrasiyi keşfedenler, bu büyük geçmişi de yağmalamaya çalıştılar. Bize bırakılan bu büyük mirasla ortaya konulan hedeflere yürümek mecburiyetindeyiz. Bugün yeniden hürriyeti, yeniden demokrasiyi, hukuk düzenini her şeyin merkezine koymak gerçeği ortada duruyor. Bunlar olmadan kalkınma olmuyor. Refah, bir temenniden öteye gitmiyor. İşte bu bilinçle 74 sene önce milletin yükselme hedefine bir teklif getirenlerin çılgın projesi demokrasiydi, adaletti, hürriyetlerdi. Biliyorlardı ki, bu değerler olmadan, taşıma suyla değirmen dönmeyecek. Yayımladıkları Hürriyet Misakı bize bugün de yol gösteriyorlar.

“YETER SÖZ MİLLETİN”

Dünya’da emperyal, kolonyal bir savaş verilirken Türkiye’de millet varoluşsal bir mücadele içindeydi.

Ya millet var olacaktı, ya da bir fert ve onun şahsi dertleri. İşte böyle bir vaziyette “yeter” sesleri yükseldi. Çok değil, henüz 20-25 yıl kadar önce vatan sathında destansı bir mücadele verenler, o vakit de ferdi kaygılara, beklentilere, emellere “yeter” diyenler, hukuk sathında, adalet sathında bozuk ve sakil bir düzene “yeter” dediler. Fakında mısınız kıymetli dava arkadaşlarım; adeta bu günü anlatıyorum, farklı mı ki bugün yaşadıklarımız? Şöyle bir tahlil edin, bakın yine keyfi, bakın yine şahsi iradesini devlet iradesine dönüştürmüş, kendi kaderini devletin kaderi ile aynileştirmiş bir yönetim.

“YİNE ŞİDDET, YİNE BASKI”

Yine açlık, yine sefalet ve emin olun o meşhum dönemleri aratacak bir sefahat, şatafat dönemi.

Yine birileri şen, yine millet perişan.

Artık memlekette beyin göçünü konuşmuyoruz. Geleceğimiz göçüp gidiyor ilahi rahmete

Henüz birkaç gün önce gencecik bir kızımız, cebinde 1 lira para, kıydı canına.

Haberdar olabildiğimiz onlarcası gibi. Ekonomik göstergelerle ülkemizde yaşanan gelişmeleri birlikte okuduğunuzda aslında bir “üst akıl” ya da lobinin olmadığını, ülkemizi ekonomik olarak batırma hobisinde birilerinin olmadığını, bu ülkenin artık bu iktidar anlayışı ile yönetilemediğini görüyorsunuz.

Bir taraftan ülkeyi yıllarca verilen emeklerle taşıdığımız liglerden düşüren ve risklere, tuzaklara gebe eden bir anlayış, diğer taraftan da bunlar yetmezmiş gibi güvenlik riskleri ile karşı karşıya bırakan bir davranış şekli. Artık bir “milli sorun” haline geldi bu iktidarın yaptıkları. Dış politikada içinde bulunduğumuz risklere bir bakın. İktidarın sefahatı neden, milletin sefaleti, iktidarın varsıllığı neden, milletin yoksulluğu. İktidarın dış politik tercihleri neden, ülkenin güvenlik açıkları. Denge ve denetim mekanizmasından yoksun, hesap verilebilirlikten uzak, nepotik, liyakatten uzak anlayış neden, demokraside ligden düşmek neden. İşte buradan hareketle, sorunların, kötü gidişatın nedeni olan iktidarın gidişi ile bir adım atmak şart oldu.

Tıpkı 74 yıl evvel olduğu gibi “yeter” diyen bu millet, sorunların farkında ve artık nedenini de iyi biliyor. Bu millet yine demokratları, hürriyet sevdalılarını, vatan ve millet aşıklarını bekliyor. Emin olunuz, 74 yıl öncesinden ilham alarak bir çılgın kadro milleti için burada bekliyor” dedi.

Başkan Uysal son olarak, “AK Parti iktidarı kendine yüksek gelir ve itibar uygun görürken, milleti orta gelir tuzağına ve tasarrufa mahkûm etti. 1 Aralık 2019’da Ankara’da gerçekleştirilen Demokrat Parti Temsilciler Meclisi toplantısının ardından ülke sorunlarına ilişkin çözüm önerilerimizi kamuoyuyla paylaştık” diyerek sözlerine tamamladı.

Genel Başkan Gültekin Uysal’ın konuşmasının ardından, Doğru Yol Partisi Eski Genel Sekreteri Doç. Dr. Serhan Yücel, bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Türk siyasi tarihi ve Demokrat Parti’nin kuruluşunu konu alan sunum gerçekleştirdi.

Hazırlanan 74. Yaş Günü Pastası Genel Başkan Gültekin Uysal, İl Başkanları, İlçe Başkanları ve katılan davetlilere birlikte kestiler. Programa, DP Genel Başkan Yardımcıları, il ve ilçe başkanları, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, önceki dönem Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, önceki dönem Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ve partililer katıldı. Program Aydın Efelerinin oyunlarıyla sonlandı.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, DP, Serhat Emanet, Gültekin Uysal. Kuruluş yıldönümü
Yorumlar
Haber Yazılımı