Anadolu Basını
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 14:47 Bu haber 974 kez okundu
 
Damızlık düve satışları sürüyor
Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) tarafından Aydın’ın Bozdoğan İlçesi’nde kurulan damızlık düve merkezinde yetiştirilen gebe düvelerin ihaleyle satışlarına devam edildi.
EKONOMİ Haberi
Damızlık düve satışları sürüyor

AYDIN- Bozdoğan Alamut Mahallesi’nde bulunan ADSYB Damızlık Düve Merkezi’nde açık artırım usulü ile yapılan ihalede, üzerine rakam yazılarak podyuma çıkarılan düveler için yetiştiriciler tarafından açık artırımla fiyatlar belirlendi. Kısasıya rekabetin de yaşandığı ihalede, bir anda ses düzeni ve onlarca alıcıyı karşısında bulan düveler korkulu anlar yaşadı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi Programı kapsamında, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması için Aydın’da kurulan 500 baş kapasiteye sahip Damızlık Düve Merkezi’nce yetiştirilen düvelerin ihaleyle çıkarıldığı belirtildi.

İhalede, gebe düveler tek tek alıcıların önüne getirilerek tanıtıldı. Bakanlık tarafından belirlenen buzağı seçim kriterleri kapsamında, yüzde 90’ı ithal olarak, yüzde 10’u yurt içi ari işletmelerden olmak üzere, siyah alaca-holstein, kırmızı alaca- holstein ve simental ırklarına sahip gebe düveler ihalede açık artırma usulü ile 54 gebe düvenin  satışı gerçekleştirildi.

Bir açıklama yapan Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sedat Güngör, işletmede ıslah ve bakım çalışmaların sürdüğünü, yapılacak duyurularla her 15-20 gün aralarla yeni gebe düvelerin açık artırımlarla satışlarının yapılacağını ifade ederek, ihalenin başarılı geçtiğin, ihaleye katılanlara, davetlilere ve düveleri en güzel şekilde yetiştiren birlik personeline teşekkürlerini iletti.

Düzenlenen ihaleye, ADSYB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sedat Güngör’ün yanı sıra birlik yönetimi ve birlik üyeleri ile yetiştiriciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Bozdoğan, Damızlık düve satışı, Mehmet Sedat Güngör
Yorumlar
Haber Yazılımı