Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 16:53 Bu haber 2273 kez okundu
 
Dahi ilk kez Kuşadası’nda!
Büyük düşünür, tüm dünyada ölümünün 500. yıl dönümünde anılıyor. Da Vinci Yılı’nda Leonardo Da Vinci İcatlar Sergisi, İzmir’den sonra Kuşadası’nda sizlerle!
GENEL Haberi
Dahi ilk kez Kuşadası’nda!

AYDIN- Kuşadası Belediyesi ve Tales Matematik Müzesi işbirliğinde açılacak olan sergi 21 Haziran – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında, Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.

Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak el işçiliği ile oluşturulmuş 28 icadının yer aldığı Leonardo Da Vinci İcatları Sergisi’nin açılışı için son 21 gün!

Kuşadası Belediyesi katkıları ile 21 Haziran-01 Eylül tarihleri arasında Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansaray’ında yer alacak olan sergide, Leonardo Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak tamamen el işçiliğiyle oluşturulmuş 28 icadını bulabileceksiniz. Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, anatomi gibi alanlardaki eskizlerinden yola çıkarak savaş makinalarını, piston, torna makinası ve tarihin ilk su kayağını görmenin yanında bugün kullandığımız birçok alette Leonardo Da Vinci’nin izlerine ve uygarlık tarihine dokunuşuna şahit olacaksınız.

Sadece Rönesans’ın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük “çok yönlü zekâsı” Leonardo Da Vinci, yaşamının üstünden geçen 500 sene sonra bile üstün zekâsının ürünü eserleriyle hala bizi büyülemeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Kuşadası’na ilk defa gelen bu sergi, Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getiriyor. Leonardo Da Vinci’nin ustalıkla ortaya koyduğu çizimlerin ve büyüleyici eserlerinin ahşaba hayat vererek yeniden inşa edildiği bu sergi, Leonardo’nun akıl dünyasına dalmak isteyen ziyaretçilerle buluşturacaktır.

Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, “Da Vinci İcatları Sergisi’ni tarihin en önemli kişiliklerinden biri olan Da Vinci’yi daha yakından tanımak için oluşturduk. Serginin asıl amacı Da Vinci’yi ressamlık noktasındaki eserlerinin haricinde çok yönlü kişiliği ile tanıyabilmek. Sadece bir anatomist değil, sadece bir mimar değil, sadece bir mühendis değil, çok yönlü bir kişilik. Haliç’e bir köprü yapımı ile ilgili Osmanlı Devleti’ne bir mektup yazmış, bir örneğini burada inceleyebileceksiniz. 12 yıl boyunca üzerinde çalıştığı projenin Fransız askerleri tarafından parçalanmasına kadar birçok detay var bu sergide. Ayrıca Kuşadası Kervansaray’da göreceğiniz eserlerin hiç birisi yurt dışından getirilmedi ya da satın alınmadı. Yüzde yüz yerli, Aydın ilinde yapılan el emeği çalışmalar. Tümü Aydın sanayisinde, buradaki ekip arkadaşlarımızın da desteği ile yapıldı. Daha önce İtalya’dan gelen sergiler birer haftalık İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlere gelmişti. Yerli malzemelerle yapılan bu sergi İzmir’den sonra ilk defa Kuşadası’nda yer alacak. Biz Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Yurt dışından getirmiş olsaydık bu mümkün olmayacaktı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Başak Eğitim Hizmetleri Genel Direktörü Metin Akyol, “Yenidünyada disiplinler arası ilişkiler var. Bunu da tarihte en iyi yapmış olan Da Vinci’dir. Müzik, Resim, Matematik ve Fiziği birleştiriyor. Tabi biz de bunları çocuklarımıza öğretmek istedik. Dünyanın çeşitli yerlerinde Da Vinci Müzeleri var. Neden olmasın diye başlayan bir hayalimizdi ve biz bunu İzmir’de gerçekleştirdik. İsteyince oluyormuş. Şimdi sıra Kuşadası’nda. İtalya’daki müzeden daha iyi bir müze haline getirdik. Sonuçta hep beraber başardık. Yorucu bir süreci geride bıraktık. Fikir aşamasıyla birlikte 5 yıllık bir proje. Türkiye’de ilk durağımız İzmir ikinci durağımız ise Kuşadası oldu. Talep geldiği takdirde yurt dışına da tabi ki gidebilir sergimiz. Daha önce yaptığımız bir matematik müzesi vardı, o Balkanlara ve Afrika’ya gitti. Sanırım Balkanlar’a ve Afrika’ya daha önce giden bir Da Vinci müzesi yok. Bizim gönül coğrafyamız çok büyük. Kardeş ülkelere de bu sergiyi götürebiliriz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kuşadası, Da Vinci İcatları F. Alp Ayaydın, Metin Akyol
Yorumlar
Haber Yazılımı