Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 09:36 Bu haber 118 kez okundu
 
Dağ çilekleri halkın gözdesi
Dağ çilekleri yiyenlere şifa, toplayanlara ekmek oluyor.
GÜNCEL Haberi
Dağ çilekleri halkın gözdesi

AYDIN- Aydın ve Muğla yöresinde dağlarda kendiliğinden yetişen ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan dağ çilekleri şehirde yaşayanlara şifa köylerde yaşayanlar için ekmek oldu. Aydın’da pek çok kişi kilosu 20 TL’ye satılan dağ çileklerini toplayıp satarak ekmeğini kazanıyor.

Ülke genelinde ağır kış şartları hüküm sürerken Aydın’ın ılıman havası sayesinde vatandaşlar yılın her mevsiminde doğal yaşayabiliyor. Yaz meyveleri kadar kış meyveleri ile de ünlü olan Aydın’da özellikle dağlarda kendiliğinden yetişen ve dağ çileği olarak bilinen meyve şifa niyetine tüketiliyor. C vitamini bakımından oldukça zengin olan dağ çileği, kışın oldukça sık rastlanan ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etki taşıyor. Bunun yanında sigaranın neden olduğu damar tahrip edici özelliği azaltması ile de bilinen dağ çileği toplayıp satanlar için iş ve ekmek oluyor.

Ağır işlerde çalışamadığı için yıl boyu Aydın dağlarında kendiliğinden yetişen, mantar, kedirgen gibi çeşitli bitki ve meyveleri toplayıp şehirde satarak ekmeğini kazandığını belirten İncirliova Beyköy Mahallesi’nden Mestan Yoldaş, “Zamanında sigortalı bir işte çalışamadığımız için emekli olamadık. Yaş ilerleyince ağır işlerde çalışamaz olduk. Aydın dağları oldukça cömert. Yılın her mevsimi insanlara ekmek veriyor. Şu anda dağ çileği vakti. Dağlardan topladığımız çilekleri 100’er gram ağırlında torbalayarak torbasını 3 TL’ye satıyoruz. Tadının yanında birçok kişi bu meyveyi şifa niyetine tüketiyor. Romatizma hastalıklarına iyi gelen dağ çileğinin idrar söktürücü özelliği de var. Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döktüğünü söyleyenler de var. Bir çok kişi kış döneminde ilaç kullanmamak için dağ çileği tüketiyor” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Dağ çilekleri, sağlık, Mestan Yoldaş
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Dağ çilekleri halkın gözdesi
Yorumlar
Haber Yazılımı