Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 13:06 Bu haber 2405 kez okundu
 
Çocuğunuza Klasik Müziği sevdirmeye çalışın
Dijital çağın çocuklarına Türk sazları ile Klasik Müzik yapmayı denetin
ÇOCUK Haberi
Çocuğunuza Klasik Müziği sevdirmeye çalışın

Yarıyıl yaklaştı tatil heyecanını yaşayan çocukları bir taraftan da hediye merakı sardı. Bu tatilde çocuğuna alışılmışın dışında bir hediye vermek ve klasik müzik ruhunu aşılamak isteyenler için Divan Alafranga albümü harika bir seçenek olabilir. Fransız klasik Batı müziği eserlerini Türk sazlarıyla yorumlayan Divan Alafranga, dijital çağda pek çok mesaja maruz kalan çocuğunuzun ilgi alanlarını değiştirerek yorgunluğunu alacak ve müzik kulağını zenginleştirecek. Tatili keyfe dönüştürecek albüm, Bizet’ten Ravel’e, Satie’den Offenbach’a ritmi yüksek parçalardan, ruhu dinlendiren parçalara kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Divan Alafranga albümüne D&R ve müzik marketlerden ya da online siparişle kolaylıkla ulaşabilir.

RUHUNUZ SAKİN, ZİHNİNİZ CANLI KALSIN...

Sakinleştirici etkisinin eskiden beri bilindiği klasik müzik, dinlenmesi önerilen müzik türleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hafızanın canlı tutulması için uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bu müzik türü, ruhun ilacı. Günümüzde, zamanının büyük çoğunluğunu sanal dünyada geçiren çocuklar için farklı yaklaşımıyla ilgi çekici bir alternatif olabilecek Divan Alafranga, hem sizin hem de çocuğunuzun ruhuna ve zihnine iyi gelecek.

ALBÜMDE EN SEVİLEN PARÇAYI SEÇMEK ZOR….

Divan Alafranga; Jean Baptiste’in “Marche pour la ceremonie des turcs” eseriyle başlıyor. Ardından, Je Te Veux, Habanera, Je Crois Entendre Encore, Pavane, Elegie, Bolero, Gnossienne No:1, Carmen Ouverture ve Ganop Infernal ile devam ediyor. Bu klasiklere klasik kemençe, ud, kanun, ney, duduk, davul gibi enstrümanlar farklı bir lezzet katıyor.

DİVAN ALAFRANGA’NIN HİKAYESİ:

Divan Alafranga’nın baş mimarları Murat Cem Orhan ve Ege Semercioğlu’nun yolları ilk olarak okul yıllarında İzmir Saint Joseph Lisesi’nde kesişti. İlerleyen yıllarda müzikal yolculuğunda hem Batı hem de Doğu kültürünü deneyimleme ve inceleme fırsatı bulmuş, pek çok prestijli opera yarışmasında ödüller almış bir isim olan besteci ve opera sanatçısı Murat Cem Orhan, hayranı olduğu Doğu kültürünü, Batı’nın ve özellikle Fransız bestecilerinin eserlerinde yaşatma fikrini, ortağı ve yol arkadaşı Ege Semercioğlu ile birlikte oluşturdu. Projenin şefliğini Murat Cem Orhan, genel koordinatörlüğünü ve teknik sorumluluğunu ise Ege Semercioğlu üstlendi ve ortaya Osmanlı-Türk-Fransız füzyon müziği projesi Divan Alafranga çıktı. Divan Alafranga albümü Z Yapım tarafından yayınlandı. Kurumsal etkinliklerde de konserler veren Divan Alafranga Orkestrası’nın menajerliğini ise UP Organizasyon üstleniyor.

MURAT CEM ORHAN KİMDİR?

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera-Şan Bölümü’nde lisans eğitimine başlayan Murat Cem Orhan, eğitiminin ikinci yılında İtalya’nın Venedik kentinde bulunan Benedetto Marcello Konservatuarı’ndan öğrenci değişim bursu aldı. Orhan, 2003 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı ve bu görev kendisine Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde sahne alma fırsatı verdi. 2004 yılında, Fransa’nın Strazburg şehrinde Uluslararası Belfort Müzik Festivali’nde sahne aldı ve aynı yıl içinde İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Prof. Güzin Gürel ile yüksek lisans çalışmalarına başladı.

2009 yılında Brooklyn College Conservatory of Music’te yüksek lisans eğitimini tamamlayan Orhan, Carnegie Hall, Symphonie Space ve Broadway Beacon Theater gibi önemli sanat merkezlerinde solist sanatçı olarak sahne aldı. Opera Company of Brooklyn ve New York Lyric Opera’nın solist sanatçısı olarak 3 sene gibi kısa bir zaman diliminde toplam 12 başrol seslendirdi. New York’ta sahnelenen Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikali’nde solist sanatçı olarak Nikah Memuru rolünü oynadı. Belçika’nın Brugge kentinde Mozart’ın Sihirli Flüt Operası’nda Papageno rolünü seslendirdi. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda çalışmalarını sürdürüyor.

Murat Cem Orhan, aynı zamanda beste yazıyor ve aranjörlük de yapıyor. Bestecilik çalışmalarını 8. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda Bale Süiti dalında aldığı birincilik ödülüyle taçlandıran Orhan’ın, medyaya yönelik pek çok tanıdık melodinin altında imzası var. Bu melodiler arasında; Allianz Sigorta Jingle, Conforama Jingle, Vialand Jingle ve Tema Parkı’nda kullanılan tüm müzikler, Eti Tutku, Eti Karam Jingle, Akbank Film Festivali Reklam Müziği, Arçelik Patricia Reklam Müziği, Patron Mutlu Son İstiyor film müzikleri yer alıyor. Orhan, Cem Yılmaz'ın son filmi “Pek Yakında” için de müzik hazırladı.

Ulusal ve uluslararası pek çok prestijli opera yarışmasında ödül alan Orhan, Toti Dal Monte Yarışması’nda finalist, Sedat-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı Opera Yarışması’nda 3.’lük, Edirne Uluslararası Opera Yarışması’nda 1.’lik ve Siemens Opera Yarışması’nda 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.

Kaynak: (Yeni Ufuk) - Aydın Yeni Ufuk Gazetesi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Çocuğunuza, Klasik Müzik, sevdirmeye çalışın
Yorumlar
Haber Yazılımı