Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 10:51 Bu haber 1870 kez okundu
 
ÇKS başvuru süresi 30 Haziran’a uzatıldı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle 2015 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarının 30 Haziran’a kadar uzatıldığını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
ÇKS başvuru süresi 30 Haziran’a uzatıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle 2015 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarının 30 Haziran’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmİ Gazete’de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nin 6. maddesinin ikinci fıkrası, 30 Aralık 2014 tarihli ve 29221 sayılı Mükerer Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği değiştirdi. Söz konusu değişiklik ile “Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları bir önceki yılın 31 Aralık tarihinde sona erer” ifadesi “Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları üretim yılının 30 Haziran tarihinde sona erer” şeklinde değiştirilerek, ÇKS kayıtları 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Yine yapılan değişiklik ile “ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında yapabilirler” ifadesi de “ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında yapabilirler” şeklinde değiştirildi.Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin altıncı maddesinin ikinci fıkrasına göre 2015 Üretim yılı ÇKS başvurularının 31 Aralık 2014 tarihinde sona ermesi gerekiyordu. Sürenin kısa tutulması bir çok çiftçinin başvurularını yapamaması ihtimalini doğurdu. Ancak bu sıradan bir uzatma olmadı. Çünkü Bakanlığımız bu durumu yönetmelikle düzenledi, dolayısıyla 30 Aralık 2014 tarih ve 29221 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üretim yılına ait ÇKS başvurularını bir önceki yılda almaktan vazgeçmiş oldu. Ayrıca daha önce üretim bilgisi güncelleme aralığı 15 Mart - 15 Mayıs olarak belirlenmişti. Başvuru süresi ile uyumlu olarak bu tarih de 15 Temmuz - 15 Ağustos arası olarak güncellendi. Özetleyecek olursak ÇKS Yönetmeliği değiştirilmediği ya da yürürlükten kaldırılmadığı sürece ÇKS başvuruları hem 2015’te hem de sonraki yıllarda her yıl 30 Haziran’da sona erecek. Üretim bilgisi güncellemesi ise sadece o üretim yılının 15 Temmuz - 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek. Birçok üreticimizin dört gözle beklediği bu değişikliğin Sökeli çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: ÇKS, başvuru süresi, 30 Haziran, uzatıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı