Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 16:07 Bu haber 3156 kez okundu
 
Çivinin iple olan aşkı
Geçmişten Günümüze Geleneksel Tezhip ve Filografi Türk El Sanatları Sergisi, Efeler Halk Eğitim Merkezi ve Efeler Belediyesi’nin katkılarıyla Milli Aydın Bankası’nda açıldı.
SANAT Haberi
Çivinin iple olan aşkı

AYDIN- Osmanlı’dan kalma unutulmaya yüz tutmuş filografik sanat eserlerinin yer aldığı sergiye Aydınlı sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Sergide, Efeler Halk Eğitim Merkezi’nin 22 öğrencisinin bir birinden güzel, el emeği göz nuru 45 eseri sergileniyor.

Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinden olan Koçarlı Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif Başkanı İlker Aşkın’nın Eşi Nazire Aşkın, filografiyi, çiviyle ipin aşkı olarak tanımlayarak hat yazılarını, evrenselleşmiş eserleri çivi ve iple birleştirip tablolar halinde sunduklarını söyledi.

Bu eserleri 5 aylık eğitimle meydana getirdiklerini belirten Nazire Aşkın, ‘’Hocamız Gülenay Aslan Karababa sayesinde biz bu sanatla tanıştık. Biz, bu kursa geldiğimizden dolayı çok mutluyuz. Bütün bayanlara, özellikle ev hanımlarını böyle bir sosyal faaliyete katılmalarını tavsiye ediyorum’’ dedi.

Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmeni Gülenay Aslan Karababa, şöyle konuştu:

‘’22 öğrenciyle 45 eser ortaya çıkardık. Eserlerin içerisinde portre çalışmaları da var. Mevlana Celalettin Rumi, Fatih Sultan Mehmet de bu çalışmalar arasında yer alıyor. Böyle bir sergiye katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Tüm Aydın halkını, özellikle kadınları buraya bekliyoruz.’’

Efeler Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Belgin Arslandemir de Aydın’da el sanatlarını yaşatmak için Halk Eğitim Merkezi olarak ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Açılışta Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Efeler Belediyesi Başkan Vekilleri, CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz Tilki, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve Aydınlı sanatseverler yer aldı.

Geçmişten Günümüze Geleneksel Tezhip ve Filografi Türk El Sanatları Sergisi 13 Nisan’a kadar, sabah sekiz, akşam 18.00 arası ilgilenenleri bekliyor.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Filografi Türk El Sanatları Sergisi, Nazire Aşkın, Seyfullah
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çivinin iple olan aşkı
Çivinin iple olan aşkı
Çivinin iple olan aşkı
Çivinin iple olan aşkı
Yorumlar
Haber Yazılımı