Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 08:57 Bu haber 384 kez okundu
 
Çırak ve kalfalar Almanya’da
Aydınlı çırak ve kalfalar, becerilerini geliştirmek için Almanya’ya gönderildi.
GÜNCEL Haberi
Çırak ve kalfalar Almanya’da

AYDIN - Aydın Yenipazar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yenipazar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü öncülüğünde hazırladığı proje ile bölgedeki çırak ve kalfaları Almanya’ya gönderdi. Mesleki becerilerini geliştirmek için Almanya’ya giden 17 genç çalışmalarına başladı.

Yenipazar Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüğü tarafından geçen yıl hazırladığı “Avrupa’da Metal Teknolojileri Uygulamaları” adlı proje kapsamında Yenipazar ilçesinden 4, Köşk ilçesinden 5, ve Sultanhisar ilçesinden 8 çırak ve kalfa olmak üzere 17 kişi Almanya’daki çalışmalarına başladı.

Çalışmaların oldukça başarılı geçtiğini ve eğitim sonunda Yenipazar, Köşk ve Sultanhisarlı metal işleri üzerine faaliyet gösteren gençlerin daha birikimli ve maharetli bir şekilde çalışmalarına devam edeceğini belirten Yenipazar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Uğur Utku, “Toplam 17 kişiden oluşan 2 grup, 2 öğretmenle birlikte Almanya’da 2 haftalık staj programına katılıyor. 10 kişilik grup Günneman Grosse Fabrikası’nda, 7 kişilik grup ise Emschertal Koleji’nde Eğitim görüyor. Öğrenciler gelişen teknolojiye uyum amacıyla ağır sanayisi gelişmiş olan Almanya’da 2 haftalık teorik ve pratik eğitim olmak üzere CNC aracılığıyla el değmeden bilgisayarda tasarladıkları tasarımları lazer kaynak, kesim, bükme ve birleştirme işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bu gençlerimiz eğitim sonunda uluslararası geçerliliği olan Europass belgesini almaya hak kazanacaklar” diye konuştu.

Proje faaliyetinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayşe Acar ise, bu tür projelere ağırlık vereceklerini söyledi.

Staj eğitimlerinin gayet güzel geçtiğini bir yandan işleri üzerinde eğitim alırken diğer yandan da Almanya’daki işleyişi görme şansı bulduklarını belirten projeye katılan kalfalardan Halil İbrahim Akçan, “Baba mesleği olarak çocukluğumdan bu yana metal işleri yapıyorum. Yenipazar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu eğitim programına severek katıldım. Meslek hayatımızda olduğu gibi yaşamımızda unutamayıp ömrümüz boyunca keyifle yad edeceğimiz günleri yaşıyoruz. Projeyi hazırlayan ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Yenipazar, Çırak, Kalfa, Almanya, Halil İbrahim Akçan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çırak ve kalfalar Almanya’da
Çırak ve kalfalar Almanya’da
Çırak ve kalfalar Almanya’da
Çırak ve kalfalar Almanya’da
Yorumlar
Haber Yazılımı