Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
02 Ocak 2015 - Cuma 18:28 Bu haber 1950 kez okundu
 
Çiniler Medine'de sergileniyor
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde yapılan çiniler, artık Medine Osmanlı Tren İstasyonu Müzesi'nde sergilenecek.
KÜLTÜR Haberi
Çiniler Medine'de sergileniyor

Rıdvan Eşin

Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 5 yıl önce açılan Çinicilik Kursuna ev hanımları, çalışanlar ve engelliler ilgi gösteriyor. Kütahya'dan getirilen çamurla kendi bisküvi kalıplarını oluşturan kursiyerler, hem meslek öğreniyorlar, hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Erol, 2013 yılında yaptığı bir umre ziyaretinde Medine Osmanlı Tren İstasyonu Müzesi'nde Osmanlı dönemine ait çinileri gördüğünü, bu çinilerin aynısını Sorgun'da yaptırarak, Medine müzesine hediye ettiğini belirtti. Erol, bünyelerinde 5 yıldır yaptıkları çinilere yoğun talep olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Burada yapılan ürünleri Sorgun Belediyesi, Bozok Üniversitesi ve esnafa talep edenlere kursiyerlerimiz yapıp satmaktadır. Daha önce yaptığım bir umre ziyaretinde Medine müzesinde Osmanlı dönemine ait gördüğüm çinileri 'biz de yapabilir miyiz' fikri gelişti. Dönüşte çini hocamıza ve kursiyerlere ilettik. Medine müzesinde bulunan çinilerin aynısını biz Sorgun Halk Eğitim Merkezi'nde yaptık. Yine umre ziyaretinde tekrar Medine müzesine giderek bu çinileri hediye etmek istediğimizi söyledik. Onlar da çok takdir edip, kabul ettiler. Şu anda bizim yaptığımız bu çiniler Medine müzesinde sergilenmekte."

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Çiniler, Medine, sergileniyor
Yorumlar
Haber Yazılımı