301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 14:42 Bu haber 1209 kez okundu
 
Çine’den Rusya’ya Karnabahar!
Aydın’ın Çine İlçesinin Karakollar Mahallesi’nden üretici Kamil Doygun’un başarısının, ilçenin önüne açacak bir gelişme olduğu bildirildi.
EKONOMİ Haberi
Çine’den Rusya’ya Karnabahar!

AYDIN- Çine Karakollar Mahallesi’nden Rusya’ya ihraç edilen Karnabahar yüklemesine Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Çine Ziraat Odası Başkanı Özkan Atıgan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çine Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bircan Öter, İhracatçı Veli Kaya ve Üretici Kamil Doygun katıldı.

Çine’den ilk yaş sebze ihracatı yerel yetkilileri ve üreticileri heyecanlandırdı. Sorunların da dile getirildiği ve çözüm önerilerinin de konuşulduğu ilk yüklemede, herkes üzerine düşeni yapacağının sözünü verdi.

Üretici Kamil Doygun, şunları söyledi:

“İlçemizde bir ilki başlattık. Fakat yıllardır karşımıza çıkan sorun malı bekleteceğimiz ve yükleme yapacağımız bir rampa yok, soğuk hava deposu yok.

Malı işleme yapacağımız bir tesisimiz yok. Nazilli-Sultanhisar ve Atça bölgemizde soğuk hava ve işleme tesisleri var. Bizim Çine ilçemizde maalesef böyle bir tesisleşme yok.

Başta Çine Belediye Başkanım Enver Salih Dirçer, Çine Ziraat Odası Başkanım Özkan Atıgan bizim bu sıkıntımızı aşacak yerel yetkililerimiz. Çine ilçemizde arazimiz çok, üretim yapacak insanımız da çok. Sadece bize destek verin, elimizden tutun, biz ürettiklerimizi dünyaya satarız. İlçemiz her geçen gün kan kaybediyor, genç nüfusumuz ilçemizden kaçıyor, haklılar. İş imkanı daraldı. İhracatçı arkadaşımla oturduk, nasıl yaparız diye kafa yorduk ve bir şekilde işleyip bugün buradan Rusya’ya sevkiyatı başlattık. Benim yerime başkası olsa gerçekten çok zorlanır, hatta belki de vazgeçer. Buradan toplamda 50 TIR Karnabahar, yani 450 ile 500 bine yakın Karnabahar yollayacağız. Bizim yerel yöneticilerimiz burada tesisleşme yaparlarsa, bu üretim ve ihracat artarak devam edecek. Ayrıca İhracatçı firma bizden çok çeşitli ürünler de istedi. Yani bundan sonra Çine ilçemizdeki çiftçilerimizden değişik kalemlerde ürün ekmeleri istenecek. Hem destek, hem de alım garantili olacak.”

Doygun, sözlerine, “bugün biz tarladan kestiğimiz ürünü hemen hazırlayıp yükleme yapmak zorundayız. Fakat soğuk hava depomuz olduğu takdirde ortalama 1 ay gibi zaman kazanıyoruz” diye devam ederek, soğuk hava deposunun önemini dile getirdi.

SORUN ÇOK!

İhracatçı firma yetkilisi Veli Kaya yaptığı açıklamasında, “işçi ve depolama” sorununu dile getirdi.

Kaya, “İhracatçıyım, Rusya ve Ukrayna’ya değişik ürünleri ihraç ediyoruz. Çine ilçemizden de ihracat yapalım istedim. Burada Kamil Doygun beyle tanıştık ve kendisinin ve burada Karnabahar üretimi yapan çiftçimizin ürünlerini toplayıp başta Rusya olmak üzere diğer ülkeler ihraç ediyoruz. Biz sadece bu ürünleri değil, Narenciye ve daha farklı ürünler de ihraç ediyoruz. Burada önümüze çıkan engel Soğuk Hava Deposu ve işçi sıkıntısı var. Adana ve o bölgeden de ihracat yapıyoruz. Oradaki genel ve yerel yöneticiler işçi sorununu aşmışlar. Oradaki “Göçmen Toplama Merkezi’nden” günü birlik işçi alabiliyoruz. Aydın’da da Göçmen Toplama Merkezi var, oradan da istediğimizde bize işçi versinler. Sabah alır akşam bırakırız” dedi.

BİZE DERS OLDU!

Çine Ziraat Odası Başkanı Özkan Atıgan, “ilçemizde bir ilk gerçekleşti. Kamil Doygun kardeşimiz 750 dönüm ekim yapan ve büyükbaş hayvan çiftliği olan büyük bir çiftçi arkadaşımız. Kendisi bize bu konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede bize bir heyecan kattı, ilçemiz adına. Tabii yaşanan bu sorunları biz oda olarak tek başımıza çözemeyiz. Derhal Çine Belediye Başkanımızı bilgilendirdik ve bugün burada üreticimiz ve ihracatçı firmayla beraber olalım istedim. Ve yaşanan sorunları başta biz ve belediyemizle birlikte çözüme ulaştıracağımıza inanıyorum. İlçemizdeki tarımsal faaliyetlerimizi ve tüm projelerimizi belediyemizle birlikte yürütüyoruz. Çine hayvancılık ve tarımla geçinen bir bölge, Kamil kardeşimin bu girişimi bize bir ders oldu. En kısa zamanda sorunları aşacağız” dedi.

BAŞKAN SÖZ VERDİ!

Çine Belediye Başkanı E. Salih Dinçer de, “Başta üreticimiz Kamil Doygun ve İhracatçı firmaya teşekkür ediyorum. Çine’den Rusya’ya yaş sebze ihracatından dolayı. Bizim için bir onurdur. Biz her zaman Çine’nin geleceği tarımdır diyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacağız. İlçemizde bir Soğuk Hava Deposunun ihtiyacı olduğunu hissediyorduk. Bugünden itibaren bu konuda Çine Belediyesi olarak ivedi bir çalışmayı başlatacağım. Çiftçilerimizin ve ihracatçı firmaların da rahatlayabileceği tesisi ilçemize kazandıracağız” dedi.

Başkan Dinçer, “Bugün Karnabaharla başladığımız ihracatımız, yarın değişik ürünlerle devam edecek” diyerek sözlerini bitirdi.

ÇİNE ŞÖFÖRLER ODASINDAN TAM DESTEK

Çine Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bircan Öter ise, “Çine’mizde üretilip Rusya’ya ihraç ediliyor bu bizleri büyük bir sevinç olmuştur. Belediyemizin katkılarıyla odamız tarafından yeni bir projemizi hayata geçiriyoruz “Çine Yük Sevkiyat Merkezi” ve Kamyon ve Tır Parkı kuruyoruz. İlçemizdeki tüm üreticilerimizin hizmetindeyiz” diyerek katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Çine, Kamil Doygun, Rusya, Özkan Atıgan, Enver Salih Dinçer,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çine’den Rusya’ya Karnabahar!
Çine’den Rusya’ya Karnabahar!
Çine’den Rusya’ya Karnabahar!
Yorumlar
Haber Yazılımı