Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 13:36 Bu haber 1718 kez okundu
 
Çine Çaparı artık emin ellerde
Topuklu Efe, nesli tükenme tehlikesi altındaki Çine Çaparı Koyunu’na sahip çıktı.
EKONOMİ Haberi
Çine Çaparı artık emin ellerde

AYDIN- Dünya üzerinde sadece 130 baş kalan Aydın Bölgesi’ne özgü Çine Çaparı cinsi koyuna Aydın Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı. Böylelikle özellikle kıraç, dağlık çevrelerin olumsuz koşullarına iyi uyum sağlayan, az miktarda yemle bakılabilen ve kasaplık olarak değerlendirilmesinin yanı sıra süt verimi de iyi olan Çine Çaparı’nın yok olmasının önüne geçildi.

Çine Çaparı’nın da, Sakız Koyunu örneğindeki gibi çoğaltılarak koyunculuk yapmak isteyen ihtiyaç sahibi Aydınlı kadınlara hibe edilmesi planlanıyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kaybolmaya yüz tutan bir genetik kaynağı daha koruma altına aldıklarını belirtip yerli ve milli tarım ve hayvancılık politikalarına devam edeceklerini söyledi.

Çine'nin Tatarmemişler Mahallesi'nde koyunculuk yapan Erdoğan Aktürk tarafından sahip çıkılan koyunlardan 25 tanesi Aydın Büyükşehir Belediyesi veteriner hekimleri tarafından seçilerek dün Koçarlı'daki sakız koyunu çiftliğine yerleştirildi. Irkın özelliklerini taşıyan koyunların sağlık kontrolleri yapılırken kıraç, dağlık çevre koşullarına uyum sağlamış cinsin çiftlikteki iyi bir bakıma vereceği verim etkisi de araştırılacak.

Sadece tek bir çiftlikte üretiliyordu

Şu anda sadece tek bir çiftlikte üretimine devam edilen Çine Çaparı cinsi koyunu yaşatacaklarını söyleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, çiftlik sahibi Erdoğan Aktürk'e bu cinse sahip çıktığı için de teşekkür etti. -

Başkan Çerçioğlu, "Çine çaparı özellikle bundan 20-30 yıl öncesinde kurbanlarda sıklıkla tercih edilen bir koyundu. Gerek Aydın Bölgesi’ne yabancı ırkların bilinçsizce sokulmasından, gerek farklı ırklarla çiftleştirilip melezlenerek gen havuzlarının bozulmasından kaynaklı olarak sayıları azaldı. Her geçen gün sayısı azalarak bugün dünya üzerinde sadece 130 baş Çine Çaparı kaldı" dedi.

Başkan Çerçioğlu: Yerli ırkımıza sahip çıkıyoruz

Sözlerine, "Aydın’ımızın değerlerinin yok olmasına razı gelemezdik" diye devam eden Başkan Çerçioğlu, geçmişte özellikle Çine ve Bozdoğan Bölgesi’nde yetiştirilen koyunun yok olmasının önüne geçtiklerini söyledi. "Biz Çine Çaparı koyunumuzu bir genetik kaynak olarak görüyor ve sahip çıkıyoruz" diye sözlerine devam eden Başkan Çerçioğlu, "Teknik bilgileri kullanarak bu milli değerimizi koruyup çoğaltacağız. Bizler bugünü değil, yarını düşünüyoruz. Sakız Koyunu da Aydın Bölgesi’nde yok olmak üzereydi, şimdi Aydın’ımızın kadınları tarafından Aydın'ın dört bir tarafında yaşatılıyorlar. Bundan 20 yıl sonra halen Aydın'da Sakız Koyunu ve Çine Çaparı yaşıyor olursa, bu Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin çabalarıyla olacak" dedi.

Prof. Dr. Orhan Karaca: Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çok kıymetli

Diğer taraftan özellikle Madran Dağı yöresinde yetiştirilegelen Çine Çaparı’nın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Orhan Karaca öncülüğünde 2004 yılında ırk tescili sağlandı.

Prof. Dr. Karaca, özellikle son yıllarda Çine Çaparı’nın doğal gen özellikleriyle günümüz hayvancılığının olmazsa olmazı olan dayanıklılığı ve ekolojiye duyarlığıyla sürdürülebilir üretimi sağladığını söyledi. Karaca, "Türkiye'de parmakla sayılacak kadar milli değer niteliğinde hayvan ırkımız var. Bunlardan bazıları yok oldu. Çine Çaparı da bizlerin tespit edip yaklaşık 30 yıldır gerekli bilimsel araştırmaları yaptığımız ırklardan bir tanesi. Koruma altına aldık ve tescil ettirdik" dedi.

"Milli bir değerin korunması çok sevindirici"

Milli bir değer olan Çine Çaparı’nın tekrar ekonomiye kazandırılacak olmasının kendilerini çok mutlu ettiğinin altını çizen Karaca, "Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin yüksek duyarlığı çok önemli ve çok sevindirici. Bu duyarlık bizleri çok memnun etti. Çünkü bu ırk Aydın'a özgü bir ırk. Bu sebeple Büyükşehir Belediyemizin yaklaşımına ve milli değerlerimize duyduğu bu yakın ilgiden ve destekten dolayı bu konuda hayatını vakfetmiş bir akademisyen olarak şükran borçluyum" dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Özlem Çerçioğlu, Çine Çaparı, Orhan Karaca, Erdoğan Aktürk
Yorumlar
Haber Yazılımı