Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 14:02 Bu haber 1022 kez okundu
 
CHP’li Bülbül, Aydın’a İstiklal Madalyası verilmesini istedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın’a İstiklal Madalyası Verilmesi’ni öngören yasa teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdi.
SİYASET Haberi
CHP’li Bülbül, Aydın’a İstiklal Madalyası verilmesini istedi

AYDIN- Teklifinde, “Aydın İline İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğini arz ederim” diyen Milletvekili Bülbül, teklifin gerekçesinde, “18 Ocak 1919 tarihinde toplanan Paris Barış Konferansı'nda alınan kararlar doğrultusunda Yunan Ordusu'nun Batı Anadolu Bölgesi'nde başlattığı işgal ve katliamlar ‘Kuva-yi Milliye Hareketi’nin doğmasına neden olmuştur” denildiğini anımsattı.

Kuva-yi Milliye’nin vatanı işgal edilen Anadolu halkının destansı direnişi olduğunu belirten Bülbül, “Bu destansı direnişte Aydın ilinin büyük bir yeri vardır. Aydın; 15 Mayıs 1919 tarihinde başlayan İzmir'in işgalinin hemen ardından direniş hareketlerinin başladığı ve zamanla direnişin bölge genelinde örgütlendiği yer olmuştur. Çete Ayşe Efe, Hacı Süleyman Efendi, Sökeli Cafer Efe, Hüseyin Efe, Mesutlulu Mestan Efe gibi vatanseverler Batı Anadolu Bölgesi'ndeki dağınık milli heyetlerin toparlanabilmesi sağlanmış, Yunan işgalinin ilerleyişi düzenli ordu kuruluncaya kadar kısmen de olsa engellenebilmiştir” dedi.

Özellikle Nazilli İlçesi’nin üç defa toplanan Nazilli Kongreleri’nin büyük etkisiyle Kuva-yi Milliye'nin örgütlenmesinde önemli bir merkez olduğunu vurgulayan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, sözlerine şöyle devam etti:

“Batı ve Güney Anadolu’da düzenli, teşkilatlı ve milli şuurla yapılmış ilk baskın olarak kabul edilen Yörük Ali Efe ve arkadaşlarının Yunan işgaline karşı olan ilk bakın olan Malgaç Baskını bunlardan biridir. Başarılı olmasıyla bölgedeki halkın kendine güveni gelmiş ve edinilen başarı sadece sayısal olarak değil, yerel direnişin örgütlenmesinde ve giderek ulusal direnişe dönüşmesinde öncü bir rol oynamıştır.

Aydın'da örgütlenen milli güçler sadece Yunan işgaline direnmekle kalmamış Demirci Mehmet Efe kumandasında efelerden oluşan kuvvetlerle, milli mücadele karşıtı Bolu, Düzce, Anzavur ve Delibaş isyanlarının bastırılmasında önemli hizmetlerde bulunmuştur.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk o dönemde Demirci Mehmet Efe'yi takdir ederek, 11 Haziran 1920 tarihli telgrafında, ‘Kahraman efelerinizi size gönderiyorum. Aydın'ın bu doğru özlü ve fedakâr evlatları Bolu ve Düzce havalisinde memleketimizi gâvurların esaretine düşürmeye çalışan hainleri pek kahramancasına ve fedakârane te'dip ettiler. Vatanımıza büyük hizmetler ettiler. Allah iki cihanda aziz etsin. Kendilerine ve umum kumandan olan zat-ı alinize Büyük Millet Meclisi'nin kalbi ve samimi teşekküratını takdim eder gözlerinizden öperim’ demiştir.

Bunların yanı sıra Celâl Bayar’ın, Galip Hoca kimliğiyle bu dönemde verdiği tavsiyeler ve yönlendirmelerle, Milli Mücadeleye katkılar artmış, ayrıca, efeler arasındaki sorunları çözümleyerek, Milli Mücadelenin güçlenmesinde önemli bir görevi de yerine getirmiştir.

Aydın ilinin milli mücadele dönemindeki mücadelesi Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yurt genelinde başlayan Kurtuluş Savaşımıza büyük katkı sağlamıştır. Aydın'da kahraman efelerce yakılan direniş ateşi önce bölge halkının yurdun düşman işgalinden kurtarılması umutlarını yeniden alevlendirmiş, daha sonra tüm Anadolu'ya yayılarak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu müjdelemiştir.

Aydınlıların düşman işgali karşısında gösterdikleri vatanseverlik ve verdikleri mücadele elbette ki tarihteki yerini almıştır. Ancak bunun yanında Aydın iline İstiklal Madalyası verilmesi de yerinde olacaktır.”

Milletvekili Süleyman Bülbül’ün teklifi şöyle:

“Bu kanun teklifi Aydın iline İstiklal Madalyası verilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1 - Milli mücadelenin başladığı il alan Aydın’ın bu anlamda onurlandırılması için İstiklal Madalyası verilmesi amaçlanmıştır.

Madde 2 – Yürürlük maddesidir.

Madde 3 – Yürütme maddesidir.

AYDIN İLİNE İSTİKALAL MADALYASI VERİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Madde 1 - Kurtuluş Savaşı esnasında verdiği mücadele ve üstün başarı nedeniyle Aydın iline İstiklal Madalyası verilmiştir.

Madde 2 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer

Madde 3 -  Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, Süleyman Bülbül, İstiklal Madalyası, Yasa teklifi
Yorumlar
Haber Yazılımı