Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 17:05 Bu haber 1720 kez okundu
 
CHP’den AYSO’ya ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, AYSO Yönetimi ile bir araya geldi. Tezcan’a ziyaretinde CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin eşlik etti.
SİYASET Haberi
CHP’den AYSO’ya ziyaret

Rıdvan Eşin

AYDIN - Yatırım teşvik sistemine değinen Şahin, ‘’Bildiğiniz üzere 2009 yılında Manisa 3. Bölge desteklerinde yer aldı. Aydın ise 2. Bölge desteklerindedir. 2017 yılındaki gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) değerlerine bakıldığında hemen hemen Aydın ve Manisa eşdeğer gözüküyor. Oda olarak, Ticaret Bakanlığı bünyesinde olan teşvik uygulamaları ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Aydın vekillerimize bu konuyla ilgili detaylı bir rapor ileteceğiz. Aydın’ın 3. Bölgeye geçmesi konusunda siz değerli vekillerimizden destek bekliyoruz’’ dedi.

Aydın Serbest Bölgesi çalışmalarına değinen Şahin, ‘’Efeler Yeniköy Mahallesi sınırlarındaki Aydın Serbest Bölgemizin alanı ile ilgili fizibilite raporu Kalkınma ve Yatırım Bankası ekibi tarafından hazırlandı. Mevcut durumda 650 dönüm alanın; 290 dönümü şahıs, 360 dönümü de mera arazisidir. Serbest Bölgedeki hedefimiz, ihracatı 1 milyon doların üstüne çıkartmak ve 5000 kişiye istihdam sağlamaktır. Hollanda, Macaristan, Romanya gibi ülkeler de Serbest Bölgemizle yakından ilgililer. Ayrıca bu alanı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Aydın’a yatırımcı çekmek amacıyla dünya otomotiv devi Volkswagen Grubunun Türkiye’de kurmayı planladığı otomobil fabrikasının Aydın’a kazandırılması çağrısı ile yatırım yeri olarak teklif ettik. Bu kapsamda da Volkswagen Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Herbet Diess’e oda davet yazısını gönderdik. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu Aydın ekonomisini geliştirmek üzere yapılan tüm çalışmaları desteklemiş ve Odamızın her zaman yanında olmuştur’’ diye konuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise, ‘’Öncelikle misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim. Aydın’ın 2. Bölge olup, Manisa’nın 3. Bölge olması ciddi bir problem yaratıyor. Manisa 3.Bölge olduğu için teşviklerden direk Manisa ili yararlanıyor. Bu konuda iki farklı teşvik sistemi yapılabilir. Hem bölgesel teşvik, hem de sektörel teşvik şeklinde bir yol izlenebilir. Türkiye’de kestane olarak en fazla rekolteye sahip İl Aydın’dır. Kestane üretimini, paketlenmesini, ticaretini sektörel olarak desteklenmelidir. Kestaneye eş değer olarak pamuk, incir, zeytin gibi tarıma dayalı sanayinin sektörel teşvik olarak öne çıkması gereklidir ki diğer illerimizle bölge farkından kaynaklı olumsuz rekabetler yaşanmasın’’ dedi.

AYSO Başkanı Şahin, ziyaretlerinden dolayı CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’a teşekkür ederek, Aydın’ın sanayisini, ihracatını ve sosyoekonomik durumunu anlatan bir rapor takdim etti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, AYSO, CHP, Bülent Tezcan, Mehmet Yunus Şahin
Yorumlar
Haber Yazılımı