Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 19:09 Bu haber 856 kez okundu
 
CHP: Yeter artık OHAL kalksın
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Örgütü, STK’lar ile birlikte, bir kez daha uzatılması gündemde olan Olağanüstü Hal'in (OHAL) kaldırılması için Atatürk Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
CHP: Yeter artık OHAL kalksın

AYDIN- Tüm Türkiye'de olduğu gibi Aydın'ın Efeler İlçesi'nde de CHP'den OHAL'e tepki vardı. Aralarında CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ve Efeler İlçe Başkanı Barış Altıntaş'ın da bulunduğunu partililer, kendilerine destek veren sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte Atatürk Kent Meydanı'nda toplandı. Yaklaşık 80 kişilik grup adına açıklama yapan İl Başkanı Ali Çankır, Türkiye'nin 18 aydır OHAL rejimi ile yönetildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“OHAL, MİLLİ İRADEYE, DEMOKRASİYE DARBEDİR”

Başkan Ali Çankır, 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişiminin ardından, 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL’in milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini aldığını belirterek, darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL’in, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüştüğünü, her geçen gün baskının sınırlarının genişlemekte ve sağcı-solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimini terörist olarak suçlamakta olduğunu söyledi.

“HÜKÜMETİN BASKILARI TÜM KURUMLARI SARMIŞTIR”

AK Parti İktidarının OHAL'den beslendiğini ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) eliyle baskı rejimi kurduğunu iddia eden Çankır, “Demokrasiden hızla uzaklaşılmaktadır. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Türkiye'de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir” dedi.

Çankır, OHAL KHK'larının, toplumun üzerinde kılıç gibi sallandığını ve seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini aldığını öne sürerek, şunları ifade etti:

“Anayasa'yı yok sayan bir anlayış ile KHK'lar, yasal kapsamından çıkarılmış, yetki çerçevesini aşmıştır. Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılmıştır.

KHK'lar, hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılmaktadır. Böyle bir ortamda CHP, ilk günden bu yana Cumhuriyetin temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir.

Türkiye'nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda CHP olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağız.

“OHAL KALDIRILSIN, DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçiden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemize açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız” dedi.

Başkan Çankır. Sözlerini, “OHAL'in toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkiliyor, herkese dokunuyor. AK Parti iktidarına sesleniyorum OHAL'e artık yeter. OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz” diyerek şeklinde tamamladı.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, Ali Çankır, OHAL, OHAL kalksın
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP: Yeter artık OHAL kalksın
Yorumlar
Haber Yazılımı