Jesder öğretmenler günü
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Yeni Uuk
Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 14:18 Bu haber 694 kez okundu
 
CHP’li Yıldız: Aydın'a yapılamayan yatırımları sordu
- Haberi
CHP’li Yıldız: Aydın'a yapılamayan yatırımları sordu

Rıdvan Eşin öğretmenler günü

ANKARA - TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan, CHP Aydın Milletvekili ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Hüseyin Yıldız birde Plan Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına soru önergesi verdi.

Milletvekili Yıldız konuşmasında, “Biliyorsunuz 2015’te Aydın ile Denizli arasındaki otoyolu defalarca gündeme getirmemize rağmen 7 sefer iptal 8. de iadesi oldu. Değerli arkadaşlar Sayın Bakanım, 2-3 soru soracağım bununla ilgili;

Daha önce yapılan ihalede bir Çin firması ile ortak bir firma bu ihaleyi almıştı uygun bir fiyata, fakat ne hikmetse 6 ay sonra bu ihaleyi iptal edip iade yaptınız. Bu ihalede de kilometre başı 5.2 Euro olarak anlaşma yaptınız. Yani 35 bin araba garantisi vererek, 17 yıl anlaşarak yılda yaklaşık 92 Milyon Euro şeklinde bir anlaşma yaptınız. Sayın Bakanım, biz bu yatırımlara karşı değiliz, bu yolun yapılması gerektiğini her zaman savunduk ama bu yolu maliyetiyle verdiğiniz parayla Aydın’dan Antalya’ya kadar otoyol yapma imkanımız vardı devlet olarak yapsaydık ve ya ihalesini yap- işlet-devret olarak değil de normal olarak yapsak, Türkiye’nin en büyük makine takımı Karayollarında.

Yani biz bu devletin bu milletin parasını birilerin cebine koymak istemiyoruz.

Şimdi ben Aydınla Denizli arasındaki yapılan otoyolun aynı km. İzmir’e Aydın’a çıktığında 6 lira para ödüyorsun. Şu an yeni yapılacak yolda aynı kilometreyle Aydın’da adam Denizli’ye gittiğinde 60 TL ödeyecek arkadaşlar, yani 10misli daha pahalı. Şimdi ben size soruyorum siz 35 bin araba garantisini veriyorsunuz, şuan Aydınla İzmir arasındaki en yoğun zamanda

22 bin araba geçiyor. Bunun içinde Bodrum var, Milas var, Didim var, Söke var, Kuşadası var. Bunu çıkardığını zaman bur da bu ne demektir? Aydınla Denizli arasında 15 bin araba demektir. Yani 20 bin araba parasını bu gariban, yoksul insanlar ödüyor.

Her şeyden önce bunu bilmenizi istiyorum. Birde bu yapılan ihalelerin yolun üzerindeki işletme yani tesisleri kim işletecek? Devlet mi yoksa bakanlık mı ve ya tekrar yeni ihalesi mi olacak? Bunu bir sefer daha gündeme getirmek istedim.

HAVAALANI OLMAYAN TEK İL AYDIN!

2002’den beri AKP her seçim döneminde Aydın’a gelip bütün Genel Başkanlarınız gelir gelmez 6 ay içerisinde mevcut olan Aydın havaalanını, sivil havacılığa açacağını sözünü verdiniz, tam 18 yıl oldu. Yani 30 tane Büyükşehrimiz var arkadaşlar.30 büyükşehir de havaalanı olup da sivil havacılığa açılmayan tek havaalanı Aydın havaalanıdır. Ve orası yer olarak Mustafa Çıldır Allah rahmet eylesin, o dönemde rahmetli Menderes döneminde hibe etmiş 70 bin hektar. Burası sivil havacılıkla açılsın diye imzalamışlar ama biz ne yapıyoruz biz bu mevcut havaalanını götürdük vatandaş hibe etti. Ama biz götürdük Türk hava yollarına kiraya verdik o yüzden sayın bakan;

SORU ÖNERGESİ

Plan Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına soru önergesi verdi.

1-Aydın Havaalanını Sivil havacılığa ne zaman açılacak?

2-Dalyanla Didim arasındaki çevre yolu 15 yıldan bekliyoruz maalesef bir temel atılmadı. Ne zaman yapacaksınız?

3-Sayın bakanım bir de her yere afiş astınız Denizli, Aydın ve İzmir arasını hızlı tren projesini gerçekleştirecek misiniz bunu yapacakmısınız?

4-Aydın ve Çine arasındaki demiryolu ne zaman yapılacak?

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: CHP, Ankara, Aydın, milletvekili, Hüseyin Yıldız, yapılmayan, yatırım, me
Yorumlar
Haber Yazılımı