Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin Kurban Bayramı
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 15:45 Bu haber 1228 kez okundu
 
CHP’Lİ YILDIZ TBMM’DE AK PARTİYE YÜKLENDİ!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, AK Parti Aydın ve Denizli milletvekillerine seslenerek, “Özellikle Aydın ve Denizli milletvekillerine üzülüyorum, AKP milletvekillerine üzülüyorum.
GÜNCEL Haberi
CHP’Lİ YILDIZ TBMM’DE AK PARTİYE YÜKLENDİ!

Rıdvan Eşin kurban Bayramı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, AK Parti Aydın ve Denizli milletvekillerine seslenerek, “Özellikle Aydın ve Denizli milletvekillerine üzülüyorum, AKP milletvekillerine üzülüyorum. Size arifeyi gösteriyorlar ama on sekiz yıldan beri bir türlü bayramı göstermiyorlar” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz alan Hüseyin Yıldız, Aydın-İzmir Otoyolunu kullanan vatandaşların 5 TL geçiş ücreti öderken, ihalesi geçtiğimiz günlerde yapılan Aydın-Denizli Otoyolu’na 52 TL ücret ödeneceğini dikkat çekti.

“Size arifeyi gösteriyorlar ama on sekiz yıldan beri bir türlü bayramı göstermiyorlar”

Evet, demin hocamın dediği gibi, Aydın-Denizli Otoyolu -tam on sekiz yıldır AKP iktidarda- her seçim döneminde söz verilip de yapılmayan tek yoldur; 8 sefer ihalesi oldu, 8 sefer de iptali oldu, bu 9'uncu ihalesi.

Değerli arkadaşlar, ben, tabii, burada konuşurken özellikle Aydın ve Denizli milletvekillerine üzülüyorum, AKP milletvekillerine üzülüyorum. Size arifeyi gösteriyorlar ama on sekiz yıldan beri bir türlü bayramı göstermiyorlar.

Değerli arkadaşlar, daha önce otoyolların, köprülerin, alt geçitlerin yap-işlet-devret modeliyle fiyat belirlemesini devlet kendisi yapıyordu ama Aydın-Denizli Otoyolu'nun bu ihalesinde maalesef fiyat belirlemelerini bile firma kendisi yapıyor. Değerli arkadaşlar, şu an Aydın-Denizli Otoyolu'nun 3 Temmuzda yapılan ihalesine baktığımda, şu anki fiyatı, birim fiyatı 52 lira yani bir araba geçtiğinde 52 lira ücret ödemesi lazım.  Yani ben dolar bazında baktığımda, çarptığımda 52 lira.

Değerli arkadaşlar, ANAP zamanında başlandı İzmir-Aydın Otoyolu'na; SHP ve Doğru Yol zamanında bitti ve hizmete açıldı. Şu anki geçiş ücreti ne kadar biliyor musunuz arkadaşlar? 5 TL. İzmir-Aydın arasındaki otoyol ücreti araba başı 5 TL, sizin yaptığınız ihale 52 TL. Şimdi size soruyorum: Aynı kilometre, bir tarafta Aydın'dan çıkarken 5 lira para ödeyeceksiniz, sonra Aydın'dan Denizli'ye giderken de 52 lira para ödeyeceksiniz; bu sizin vicdanınıza sığar mı? Böyle bir ihale olur mu değerli arkadaşlar? Ben iddia ediyorum, benim mesleğim bu, bu fiyatın yarısına devlet yapabilir bu ihaleyi, yarısına, yarısına. Siz, 16 yıldan beri 187 defa Kamu İhale Kanunu'nu değiştirdiniz. Sayın Ulaştırma Bakanı burada. 21/b' den öyle ihaleleri biliyorum ki 700 milyon TL'yle yapılacak tünele 2 milyar 700 milyon TL'ye ihale yapıldı. Alan adam elini değdirmeden 700 milyona taşerona devretti, 2 milyar TL'yi cebe attı. Tek bu mütehit mi 2 milyarı cebe attı? Hayır, arkadaşlar, bunun paylaşımları var, öyle 2 milyarın bir kişiye yedirilmeyeceğini ben biliyorum; ben biliyorum, bu işin içindeyim, yıllarca bu işi yaptım.

Değerli arkadaşlar, eğer gerçekten elinizi vicdanınıza koyarsanız bu garibanın, yoksulun, kimsesizin parasını birilerinin cebine koyamazsınız, bu kadar iddialıyım. AKP Aydın ve Denizli Milletvekilleri size yine arifeyi gösterirler ama bir türlü bayramı göstermezler.

“BU ÜLKEYİ SÖMÜREMEZSİNİZ”

Buradan, Aydınlılara sesleniyorum. Millet İttifakı'nın iktidarında, 1.000 yataklı devlet hastanesi sözü verdiniz yapmadınız, beş yıl içerisinde yapacağız. Aydın-Denizli Otoyolu'nu yapamadınız, biz yapacağız. Aydın Havaalanı yıllardan beri, bağış olmasına rağmen bir pisti uzatamadınız, iki yıl içerisinde sivil havacılığa açacağız, bunu da Aydınlılara söz veriyorum. Sizin 18 yılda yapamadığınızı, üç yıl içerisinde yapacağız, göreceksiniz. Böyle gelip de burada birilerini, yandaşları zengin etmek için bu ülkeyi sömüremezsiniz, bunun karşısında hep dik olarak kalacağız.

Bir konuya daha değineyim. Yarın 15 Temmuz. "Darbe" diyorsunuz değil mi? 1925'de bu Meclis, tekke ve zaviyelerin kaldırılmasını konuşurken birileri "Devlet elden gidiyor, din elden gidiyor." diye bağırıyorlar. Atatürk diyor ki " Ben bunu neden yapıyorum biliyor musunuz? Bir gün gelir, bazı partiler tarikatlarla iş birliği yapar, iktidara gelir, iktidara geldikten sonra devleti bölüşemedikleri için birbirlerini dinsizlikle suçlar." İşte, 15 Temmuz bu! Diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, CHP, Milletvekili
Yorumlar
Haber Yazılımı