Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 15:50 Bu haber 1404 kez okundu
 
CHP Kongresi’nin iptali istendi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Kongresi’nin iptali için başvuruda bulunuldu.
SİYASET Haberi
CHP Kongresi’nin iptali istendi

AYDIN- Aydın’da Cumhuriyet Halk Partili bir grup, usule aykırı oy pusulası kullanıldığı ve kadın kotasına uyulmadığı iddiası ile CHP Aydın İl Kongresi’nin iptalini talep etti.

Aydın İl Kongresi’nin iptali için CHP’ye mensup 100 partili, imzalarının yer aldığı başvuru dilekçesini Efeler İlçe Seçim Kurulu’na teslim etti.

07 Ocak’ta yapılan CHP Aydın İl Kongresi’nde hatalar yapıldığını iddia ederek iptal başvurusunda, bulunan partililer adına CHP Söke İlçe Yönetim Kurulu üyesi Şule Akalan açıklamada bulundu.

Akalan, açıklamasında, “Efeler ilçesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda CHP İl kongresi yapılmıştır. Kongrede yapılan seçimlere blok liste olarak gidilmiştir. Seçime gidilen listede fahiş maddi hatalar mevcuttur. Seçim sandığına oy olarak atılan, üzerinde il seçim kurulunun mührü bulunan işaretli oy listelerinin (pusulanın) başlık kısmına, ‘Cumhuriyet Halk Partisi Efeler İl Yönetim Kurulu Başkan Adayı’ şeklinde bir ifade mevcuttur. Bilindiği üzere Efeler diye bir il yoktur. Ayrıca listenin alt kısmında ‘Kutultay delege aday listesi’ ve yine disiplin kurulu için de ‘Disiplin Kurulu Aday listesi’ diye yanlış yazılmış ibareler mevcuttur. Her ne kadar buradaki hatalar bir harf hatasından kaynaklansa da yukarıdaki Efeler İl ibaresi kabul edilemeyecek düzeyde bir fahiş hatayı içermektedir. Bu da işaretli oy pusulası anlamına geldiğinden yasa gereği bu seçimin iptalini gerektirmektedir” dedi.

Kurultay delege listesinin de özensiz şekilde hazırladığını savunan Akalın, “Ayrıca kurultay aday listesinde düzenlenen isimlerde tüzük gereği 1/3 oranında yani yüzde 33.33 cinsiyet kotası gereği 5 kadın ismi olması gerekirken, 3 kadın ismi ile yetinilip, 2 kadının kurultay delegesi olma hakkı ihlal edilmiştir. Re’sen görülecek nedenlerle usule aykırı oy pusulasıyla yapılan 7 Ocak 2017 tarihli CHP Aydın İl Yönetimi, disiplin kurulu ve kurultay delegesi seçiminin iptaline karar verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, İl Kongresi, Şule Akalan, Seçim kurulu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP Kongresi’nin iptali istendi
Yorumlar
Haber Yazılımı