Jesder öğretmenler günü
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Yeni Uuk
Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 21:00 Bu haber 554 kez okundu
 
CHP’den Alternatif Cumhuriyet Töreni
CHP Aydın İl Başkanlığı’nca 29 Ekim Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
GÜNCEL Haberi
CHP’den Alternatif Cumhuriyet Töreni

Rıdvan Eşin

AYDIN - Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen törene, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, CHP Aydın Milletvekili ve (PM) Üyesi Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Kadın Kolları Aydın İl Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Barış Altıntaş, İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç ve partililer katıldı.

Tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ve Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla devam etti.

İl Başkanı Ali Çankır yaptığı konuşmasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘milletin karakterine en uygun cumhuriyet idaresidir’ sözüyle başladı.

Basın açıklamasının devamında, “Cumhuriyetimizin 97. yılını kutlamanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz. 29 Ekim bir doğuşun, bir devrimin yıl dönümüdür. Kimsesizlerin kimsesi olan cumhuriyetimiz Anadolu insanının büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin en büyük örneğidir. Bağımsız ve başı dik bir ulus olarak yaşama kararlılığımızın dünyaya ilanıdır. Ulusumuzu demokrasi, hukuk devleti temel hak ve özgürlükler gibi evrensel değerlerle buluşturan, cumhuriyet köklü değişim sürecinin temeline, laiklik ilkesine yerleştirmiştir.

Laiklik Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniliklere açık, aklı ve bilimi geleceğe yönelik fikirleri ön planı çıkaran en temel niteliğidir. Türk Ulusu olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği hedeflere cumhuriyet yolunda çağdaş, uygar ve geleceğe aydınlatan adımlarla ulaşabileceğimizin bilincindeyiz. Bu bilincin bizden sonra ki kuşaklara aynı hassasiyetle aktarılması büyük kurtarıcının da ifade ettiği gibi, ‘ Türkiye Cumhuriyeti’nin ileri ebet var olmasını’ sağlayacak en önemli güçtür.   Ulu Önder Atatürk’ün benim en büyük eserim dediği ve yüce Türk milletinin canı pahasına büyük fedakârlıklarla kurduğu cumhuriyeti korumak bizim birinci ve asli görevimizdir. Cumhuriyet eşit ve özgür yaşamanın anahtarıdır,  kadının iş ve sosyal hayata katılımıdır, cumhuriyet Türk kadınının çağdaşlaşma projesi ve kadın devrimidir. Barış, huzur ve güven içinde yaşanacak bir Türkiye’nin yeniden inşası için, varlığımızın ve geleceğimizin garantisi olan cumhuriyet ve onun eşsiz kazanımlarına hep birlikte sahip çıkılma çağrınızı bir kez daha yeniliyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şehitlerimizi, gazilerimizi ve isimsiz kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” dedi. 

“ZOR GÜNLERDEN GELDİK”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise yaptığı konuşmasında, “Bu günlere zor günlerden geldik. Bu günleri bize getiren büyük önderimiz Gazi Mustafa Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

“CUMHURİYETİ DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRACAĞIZ”

CHP Aydın Milletvekili ve (PM) Üyesi Bülent Tezcan ise, “En önemli bayramımızı birlikte kutluyoruz. Milletin en zor günlerinden sonra yeniden ayağa kalkmanın, bir kere daha tam bağımsızlık inancıyla yepyeni bir ulus yaratmanın, yepyeni bir ülke kurmanın inancının yarattığı o büyük derinlik, yıllardan bu yana yok edilmeye çalışılsa da, şu veya bu gerekçelerle bir dönem millet bayramlarını korumak üzere, kendi hükümetiyle zaman zaman karşı karşıya kalmak zorunda kalsa da, cumhuriyet bu milletin sevdasında, inancında hep ayakta kalacak, hep yaşayacak ve bu bayramı her zaman en büyük coşkuyla kutlayacağız.  Büyük önder ne diyor? ‘bağımsızlık benim karakterimdir dediği zaman o bağımsızlık ülküsünü cumhuriyetle taçlandırmıştı.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken önümüzdeki en önemli görev cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak, yine büyük Atatürk’ün dediği gibi benim iki büyük eserim var birisi Türkiye Cumhuriyeti diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak bizim görevimiz olacak” dedi.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, Ali Çankır, Süleyman Bülbül, Bülent Tezcan, çelenk, cumhuriy
Yorumlar
Haber Yazılımı