Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
05 Ocak 2015 - Pazartesi 16:17 Bu haber 1063 kez okundu
 
Cemaatin kalbi bu okulda atıyor
Bu yıl 121. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Beyoğlu'ndaki Rum Lisesi, 42 öğrencisiyle okul müdürü Yani Demircioğlu'nun "hasta adam" olarak nitelendirdiği İstanbul Rum Cemaati'nin "yaşam ümidi"ni temsil ediyor.
EĞİTİM Haberi
Cemaatin kalbi bu okulda atıyor

Kent Sokakları

Sultan II. Abdülhamid'in ekonomi danışmanı da olan Rum Banker Hristaki Zografos'un maddi desteğiyle inşa edilen ve 1893'te hizmet vermeye başlayan Özel Rum Zoğrafyon Lisesi, ilk yüz yıllık ömründe 10 binden fazla öğrenci yetiştirdi.

Okulun övündüğü öğrenciler arasında burada 1,5 yıl okuyup ayrılan Patrik Bartholomeos, Türkiye'nin ilk çevre mühendisi Kriton Curis, milli masa tenisi sporcuları Fani ve Vasil Aleksandridis kardeşler ile gazeteci Yorgo Kırbaki de yer alıyor. 

Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi'ne komşu, Turnacıbaşı Sokak'taki 5 katlı binasında hizmet vermeye başlayan okul, 1961-62 ders yılında öğrenci sayısının 730'u bulması nedeniyle tarihi binasına bir kat daha çıkmak zorunda kalmış. Ancak 1960'lı ve 70'li yıllarda Kıbrıs'ta Rumlar ve Türkler arasında yaşanan sorunların Türkiye'ye yansımasıyla öğrenci sayısında dramatik düşüşler yaşamış. Bugün, bu görkemli tarihi binanın sınıflarında birkaç, bazen de tek bir öğrenciyle ders yapılıyor.

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Cemaatin kalbi, bu okulda, atıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı