Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 13:37 Bu haber 1439 kez okundu
 
Çankır: Saldırı planlı ve organizedir
Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin'e yapılan planlı saldırının ardından örgüt olarak teyakkuz halinde olduklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “Alçakça yapılan bu saldırının Cumhuriyet Halk Partisi'ne yapıldığını, Aydın'ın huzuruna, kardeşliğine ve demokrasi iklimine yapılmış planlı bir eylem olduğunu biliyoruz” dedi.
SİYASET Haberi
Çankır: Saldırı planlı ve organizedir

AYDIN- Bugün 16 İlçe Başkanı, Gençlik ve Kadın Kolları ile birlikte saldırıya uğrayan Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’i evinde ziyaret ettiklerini belirten CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “Örgütlerimizin geçmiş olsun dileklerini ilettik. Kendisinin durumu iyi. Tüm örgütümüze, Aydınlı hemşehrilerimize selamlarını iletti. Siz değerli basın emekçilerine de hassasiyetlerinizden ve şiddeti kınayan tutumlarınızdan dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” dedikten sonra saldırı olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çankır, düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

“Olayın hemen akabinde kendisini hastanede ziyaret etmiştik. Öncelikle ilgi ve alakalarını esirgemeyen tüm sağlık çalışanlarına, adli vakanın araştırılmasında ve zanlıların yakalanmasında ehemmiyet gösteren emniyet mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Bugün 16 İlçe Başkanımız, Gençlik ve Kadın Kollarımız ile birlikte Polat Başkanı evinde ziyaret ettik. Örgütlerimizin geçmiş olsun dileklerini ilettik. Kendisinin durumu iyi. Tüm örgütümüze, Aydınlı hemşehrilerimize selamlarını iletti. Siz değerli basın emekçilerine de hassasiyetlerinizden ve şiddeti kınayan tutumlarınızdan dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi'nin örgüt temsilcileri olarak alçakça yapılan bu saldırının Cumhuriyet Halk Partisi'ne yapıldığını, Aydın'ın huzuruna, kardeşliğine ve demokrasi iklimine yapılmış planlı bir eylem olduğunu biliyoruz.

Bu eylem şu anda yargıya intikal etti. Biz Türk adaletinin eşit, adil ve tarafsızlığına mağduru koruyacağına inanıyoruz. Ancak siyasi olarak bulmak ve anlamak zorunda olduğumuz konular var. Aydın'ın birlik ve berberliğine kast eden menfur saldırıyı, ziyaret ederek, basın açıklaması veya sosyal medya paylaşım yoluyla ve yahut da telefonla arayarak kınayan sivil toplum kuruluşlarımıza, odalarımıza, kamunun tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. Net olarak duruş gösteren, siyasi etik ve nezakete uygun davranan İYİ Parti İl Başkanlığı'na, AK Parti İl Başkanlığı'na, HDP İl Başkanlığı'na, Saadet Partisi İl Başkanlığı'na, Özgürlük ve Dayanışma Partisi İl Başkanlığı’na ve Emek Partisi İl Başkanlığı’na sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlar Aydın'da demokrasiye sahip çıkarak, bu minvalde görüşlerini ve temennilerini beyan ettiler.”

İlçe Başkanı Mersin’in yargıya intikal eden verdiği ifadeleri doğrultusunda 'Hareketin Lideri' diye başlayan sloganlar atarak İlçe Başkanı’nı darp eden şahısların kimlikleri ve mensubu oldukları adreslerin belli olduğunu dile getiren Çankır, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi gelenekleri içerisinde hiçbir zaman genelleme yaparak hareket etmedik. Kimseyi ötekileştirmedik. Milletimizin bağrından kopan Millet İttifakı'nda olduğu gibi birçok ülkücü, milliyetçi kardeşimizle de yol yürümekten gurur duyuyoruz. Ancak ilgili muhataplardan kurumsal bir kınama işitemediğimiz için Aydın kamuoyu önünde bu olaya ilişkin kendilerinin görüşlerini soruyoruz. Sessizliğe mi bürünecekler, yoksa bu planlı saldırıyı kınayacaklar mı?” dedi. Başkan Çankır, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Bu memleket geçmişte ne çektiyse bilgisiz ideolojiden, asıl azmettiricilerin korkaklığından ve şiddet eğilimini teşvik eden ya da göz yuman siyasetçilerden çekti.

O nedenle kişiler, şahıslar geçicidir. Mesele memleketse, mesele Aydınsa ilkelerle, ülküler birdir. Hepsi Cumhuriyet'in filizleridir. Önce bunun altını kırmızı kalemle çizeceğiz. Sonra yol ortasında, kalleşçe, bir insanın arkasından vurarak kaçanlara da tüm kamuoyu önünde kalleştir diyeceğiz. Bunda hemfikir olacağız.

Planlı ve organize olarak yapılmış bu olayın azmettiricilerinin kendi başına buyruk birileri olduğunu düşünmek istiyoruz. Kamuoyunun siyasi olarak aydınlatılmasını bekliyoruz.

Güç sadece fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir. Bu irade 97 yıldır dimdik ayakta. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu, Kuvay-ı Milliye'nin mimarı CHP, CHP Aydın Örgütü sadece zeybek oynarken diz çöker. O nedenle ya susacaksınız tarafınızı seçeceksiniz. Ya da memleketimiz için ortak ilke ve ülkülerde buluşacağız.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, Ali Çankır, Polat Bora Mersin,
Yorumlar
Haber Yazılımı