Haber Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 10:02 Bu haber 517 kez okundu
 
Bu gelenek asırlardır devam ediyor
Bu köyde su hayrı ölmüşlerin vasiyetiyle devam ediyor
GENEL Haberi
Bu gelenek asırlardır devam ediyor

AYDIN– Aydın’ın Köşk İlçesi’ne bağlı kırsal Ilıdağ Mahallesi’nde yazın kavurucu sıcağında vatandaşlar ‘küp hayrı’ diye adlandırılan ilginç bir gelenekle arazilerde suya ulaşıyor. Özellikle incir hasat sezonunda hayır için tarla ve bahçe yollarında belirli aralıklarla toprak küplerde bulundurulması zorunlu olan su, yoldan gelip geçenlerin susuzluğunu gideriyor.

Geleneğin asırlardır devam ettiğini ve her küpün bir vakfı bulunduğunu belirten köyün sakinlerinden Yusuf Ergün, küplerden insanların, küplerin yanına yapılan yalaklardan ise hayvanların sebeplendiğini söyledi.

Küp hayrı geleneğinin motorlu taşıtların olmadığı dönemlerden kaldığını ve halen devam ettiğini belirten Ergün, “Eskiden ulaşım ve taşımacılığın hayvanlarla yapıldığı dönemlerde sıcak yaz günlerinde en çok ihtiyaç duyulan şey su imiş. Asırlar önce dedelerimiz tarafından yoldan gelip geçenlerin susuzluğunu gidermesi amacıyla araziye giden yolların belli bölümlerine su hayrı için küp kurulmuş. Büyüklerimiz bu küp hayrını kurarken hayrın ilelebet devam etmesi için birer de arazi vakfetmişler. Bu vakıflar sayesinde su hayırları devam ediyor. Hayır için vakıf bırakılan araziyi kim işlerse o kişi de yaz boyunca küpte su bulunduruyor” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Köşk, Ilıdağ, Su hayrı geleneği, Yusuf Ergün
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bu gelenek asırlardır devam ediyor
Yorumlar
Haber Yazılımı