Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 18:07 Bu haber 1952 kez okundu
 
Bozkurt: Yalan söylemek yakışmıyor
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine eşiyle gidip Baro Başkanı’na ayrılan koltuğa oturtmasıyla başlayan tartışmanın büyüme eğilimi başladı. Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, “Bir Belediye Başkanı ve Avukat asla yalan söyleme hakkına sahip değildir” dedi.
GENEL Haberi
Bozkurt: Yalan söylemek yakışmıyor

AYDIN- Protokolde Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’a ayrılan yere Başkan Fatih Atay’ın eşi Güneş Atay’ın oturması sonrasında Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, stadı terk etmiş, daha sonra Aydın Barosu Yönetimi tepki açıklaması yapmıştı. Efeler Belediye Başkan M. Fatih Atay’ın yazılı açıklamasıyla büyüyen tartışma üzerine Aydın Barosu Başkan Av. Gökhan Bozkurt, basın toplantısı düzenledi.

Başkan Bozkurt, Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’ın, ‘’Görevlilerden ilave bir koltuk getirmelerini istememe rağmen Aydın Baro Başkanı eşimi koltuktan kalkması için defalarca taciz etti’’ sözlerinin kullanıldığı açıklamaya yanıt verdi. İlk açıklamayı aynı zamanda Kadın Hakları Komisyonu Koordinatörü Yönetim Kurulu Üyesi olan Başkan Gökhan Bozkurt’un Eşi ve Baro Saymanı Av. İrem Bozkurt yaptı.

Aydın Barosu’ndan özür dilemesi gereken Belediye Başkanı’nın bunu yapmak yerine, bir tek cümlesi bile gerçek olmayan, iftiralarla dolu açıklama yaparak kendisini savunmaya çalıştığını belirten İrem Bozkurt, ‘’Aydın Barosu Başkanı, her milli bayramda Baromuz adına törende, olması gereken yerde ve protokol kuralları gereğince kendisine ayrılan koltukta olmuştur. Başka bir kurumun temsilcisine ayrılan koltuğu işgal etmeye çalışmadığı gibi, canının istediği değil, katılması gereken her törene katılan Baro Başkanımıza, kamuoyunu yanıltmaya çalışılarak atılan bu iftirayı Belediye Başkanı ve üstelik avukat olan bir kişiye yakıştıramıyoruz’’ dedi.

KAMUOYUNU YANILTMA ÇABASINI EN AĞIR ŞEKİLDE KINIYORUZ

Başkan Fatih Atay’ı ‘kadına yönelik şiddetle mücadele’ alanında görmediklerini ve Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un bu alanda her türlü mücadeleyi yapmakta olduğunu ifade eden İrem Bozkurt, ‘Kadına yönelik şiddet vurgusu ile yaşanmamış olayları yaşanmış gibi konuşarak kamuoyunu yanıltma çabasını en ağır şekilde kınıyoruz. Baro Başkanımız koltukla ilgili olarak, ne Belediye Başkanı’na ne de değerli eşine bir tek sözcük bile sarf etmediği, her şey tüm protokolün ve Baro görevlimiz dahil olmak üzere görevlilerin huzurunda gerçekleştiği halde, ‘koltuktan kalkması için taciz etti’ cümlesini nasıl kurabildiğini bilmiyoruz, ama yalan söylemenin bir Belediye Başkanı’na hiç yakışmadığını biliyoruz’’ şeklinde konuştu.

BİR BELEDİYE BAŞKANI GEREKTİĞİNDE ÖZÜR DİLEMEYİ BİLMELİDİR

Bir Baronun saygınlığının oturulan koltukla ölçülemeyeceğini ifade eden İrem Bozkurt, devlet protokolündeki koltukların orada bulunması gerekenlerin evlerindeki oturma koltukları olmadığını kaydetti.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir çadır devleti olmadığını Belediye Başkanı’nın bilmesi ve buna uygun davranması da zorunluluktur” diyen İrem Bozkurt, şöyle devam etti:

“Gözünü koltuk hırsı bürümüş’ gibi seviyesiz ifadeleri ve yalan beyanları nedeniyle Fatih Atay, Efeler Belediye Başkanlığı makamının saygınlığını yerle bir etmiştir. Bir Belediye Başkanı, üstelik bir Avukat gerektiğinde özür dilemeyi bilmelidir. Bunu yapıp yapmamak kendi yapısı, kişiliği ve tarzı ile ilgilidir. Ancak kendisini haklı göstermek uğruna, bir Belediye Başkanı ve Avukat asla yalan söyleme hakkına sahip değildir. Meslek kurallarına uymayan ve bir siyasetçiye yakışan üsluptan çok fazla uzakta bulunan M. Fatih Atay’ı Aydın Barosu’ndan, Baro Başkanımızdan ve Aydın Halkı’ndan özür dilemeye davet ediyor ve yalan beyanları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz. ‘’

‘’BEN ÇİMLERİN ÜZERİNDE DE OTURURUM AYAKTA DA DURURUM’’

Başkan Fatih Atay’ın Eşi Güneş Atay’a tek kelime etmediğini vurgulayan Başkan Gökhan Bozkurt ise, şöyle konuştu:

“Ben çimlerin üzerinde de otururum, ayakta da dururum. Olay koltuk meselesi değil, devlet protokolüne nezaket meselesidir. Devlet protokolüne nezaket meselesidir. Ben orada Aydın Barosunu temsil ediyorum. Ağzımı açıp tek bir kelime dahi etmememe rağmen haklı çıkmak uğruna, toplumu yanıltmak pahasına, üstelik beni hedef göstererek kalkıp da bu şekilde bir yalan söylemek, bir belediye başkanına da, bir avukata da yakışmıyor. Benim gözümü koltuk hırsı bürümesi için gidip başkanın koltuğuna oturmuş olmam lazım. Ben bunu yapan bir Baro Başkanı değilim. Koltuğum işgal edildiğinde bile sessiz bir şekilde ayrılan bir Baro Başkanıyım. Tek tek hepsiyle yargı önünde hesaplaşacağız. Kamuoyunu bu olayla meşgul ettiğimiz için ben şahsen kendi adıma üzgünüm. Kriz çıkarmadım kriz çıkmasın diye de sessiz bir şekilde ayrıldım. Olay bu yerlere getirildi. Halkımızdan kendi adıma özür diliyorum.’’

Kaynak: () - Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Gökhan Bozkurt, Fatih Atay, İrem Bozkurt
Yorumlar
Haber Yazılımı