Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
05 Ocak 2015 - Pazartesi 14:12 Bu haber 1196 kez okundu
 
Boşanma öldürüyor
ABD'de yapılan bir araştırma boşanmayla ilgili şok gerçekleri ortaya koydu
YAŞAM Haberi
Boşanma öldürüyor

Rıdvan Eşin

Boşanmanın depresyona, madde bağımlığına ve ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu biliniyordu. ABD'nin Arizona Üniversitesi'nde yapılan yeni çalışmalar ise boşanmanın sadece üzücü ve pahalı bir şey olmadığını, erken ölüme de yol açabildiğini tespit etti. Boşanmadan sonra on hafta boyuınca devam eden bir uyku bozukluğu varsa ciddi sağlık sorunları olduğu anlamına geliyor. Uyku bozukluğunun kan basıncına yani yüksek tansiyona neden olduğu söylendi. Araştırma, boşanan 138 kişi üzerinde yapıldı. Katılımcıların uyku kalitesini bir aydan başlayarak 7 aya kadar kontrol ettiler. Ayrıca katılımcıların kan basıncı veya yüksek tansiyonunu da ölçtüler. Aratırma sonucunda sistol / büyük tansiyon'da 6 birimlik artışın olduğu gözlendi.

Arizona Üniversitesi'nden Dr David Sbarra "Bir boşanmadan sonra ilk birkaç aylık uyku bozukluğu oldukça normaldir. Boşanan çiftler bu uyku bozukluğunun üstesinden gelebilir ama uzun bir süre için devam eden uyku bozuklukları ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor" dedi. Çalışmanın kordinatörü Kendra Krietsh ise boşanan çiftler için sağlıklı bir uyku programı oluşturmak ve yatmadan dinlenmek için farklı yolların bulunması grektiğini belirtti. Krietsh "Boşanmadan sonra uyku sorunu yaşayanlar mutlaka ama mutlaka yardım alması gerekiyor. Yoksa  çok ciddi sorunlara yol açabilir" dedi.

Doktorlar ve terapistler boşanmış ciftleri sağlık kuruluşlarında yardım alması gerektiğini belirtti. Boşanmış çiftlerin bekarlara oranla intihar etme düşüncesi yüzde otuz dokuz.

Kaynak: () - Star Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Boşanma öldürüyor
Yorumlar
Haber Yazılımı