Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:47 Bu haber 789 kez okundu
 
Başkan Kaya, devecilerle kahvaltıda buluştu
İncirliova Belediye Başkanı ve Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya’nın, ilçedeki tüm devecileri Kültür Park Tesisleri’nde düzenlediği kahvaltı organizasyonu ile bir araya getirdiği bildirildi.
GÜNCEL Haberi
Başkan Kaya, devecilerle kahvaltıda buluştu

Bilgi Koleji

AYDIN- Yapılan açıklamaya göre, Başkan Kaya, gelecek yıl İncirliova'da yapılacak olan deve güreşini gerçek bir festival ve şenlik havası içinde yapılacağını ifade ederek, birlik beraberlik içinde deve kültürüne siyaset karıştırmadan en iyisini yapacaklarını vurguladı.

Her yılın ilk deve güreşinin yapıldığı İncirliova’da en iyi güreşin yapılabilmesi için birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Kaya, şöyle konuştu:

“İncirliova devenin, deve güreşlerinin doğduğu yer. Çulunun, güreşinin yapıldığı, devenin kesilip sucuk olduğu yerdir. Bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük deve güreşi İncirliova’da Kırkpınar havasında geçiyor. Ben de doğuştan deveciyim ve aynı zamanda Federasyon Başkanıyım. Belediye Başkanı da olduk.

5 yaşından beri deveciyim, develerin içinde doğdum. Bu kültürü seven ve yaşaması için uğraşan ve çaba gösteren birisiyim. Bugün de tüm devecileri bir araya getirdim. İçinde dargın ve kırgın olanlar vardı, bunları kaynaştırdım. Her yıl olduğu gibi, 2020 Ocak ayının ilk haftası yılın ilk Deve Güreşi'ne İncirliova ev sahipliği yapacak. Deve güreşlerini daha güzel nasıl yaparız, onu konuştuk.

Bu toplantımızda her görüşten insan var. Biz siyaset yapmadan bu işi nasıl yaparızın peşindeyiz. Deve güreşine öncelikle siyaset katılmayacak. Deve güreşi yapılan zamanlarda Ege Bölgesi’nin 8 ilinden deve güreşi sevenler, nerede güreş varsa oraya akın ediyor. Bu da her zaman Yörük Şenliği Kültürü yaşatılıyor.

Yapılan deve güreşlerinden elde edilen gelir de her yıl farklı dernek ve camilere destek oluyor, aynı zamanda esnafa ekonomik anlamda katkı sağlıyor. Her kesime katkı sağlayan deve güreşinin olduğu yerde bereket var, huzur var. Deveciliğin olduğu yerde çok düzgün insanlar var. Yapılacak deve güreşini şenlik içerisinde yapmayı hedefliyoruz.

Amacımız birlik ve beraberlik içinde, eskiden değerli büyüklerimizin zamanında yapıldığı ve olduğu gibi nasıl daha güzel yapabiliriz. Bunun için bugün buradayız ve şimdiden deve güreşlerimiz için gerekli çalışmalara hep birlikte başlayacağız.”

Katılımcılar arasında İncirliova'daki en eski devecilerden olan 86 yaşındaki Süleyman Kurnazların da olduğu deveciler ise, Belediye Başkanı Aytekin Kaya'nın bu organizasyonu düzenleyerek tüm devecileri bir araya getirmesinden dolayı çok mutlu olduklarını, hiçbir belediye başkanı zamanında böyle birleştirici bir organizasyonun yapılmadığını vurgulayarak ,bunun için Belediye Başkanı Aytekin Kaya'ya teşekkür ettiler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, İncirliova, Aytekin Kaya, Deveciler, İncirliovalı deveciler
Yorumlar
Haber Yazılımı