Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 13:58 Bu haber 1759 kez okundu
 
Başkan Demir’den reform paketine sert eleştiri
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, kamuoyunda Ekonomi Reform Paketi olarak bilinen 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' programını açıklamasıyla ekonomik belirsizliğin yankıları sürmeye devam ediyor.
EKONOMİ Haberi
Başkan Demir’den reform paketine sert eleştiri

AYDIN- Bakan Albayrak’ın açıkladığı reform paketine bir eleştiri de Tüm Emekliler Sendikası Aydın Şube Başkanı Erdal Demir’den geldi.

İktidarın, kötü giden ekonomiyi iyileştirmek yerine, bu kötü gidişatın üstünü örtme çabasının olduğunu belirten Başkan Demir, ‘’Türkiye Cumhuriyeti ilkleri yaşamaya devam ediyor. Ekonominin belirsizliği, önlenemez enflasyon ve döviz trendlerinin yükselişi, işsizlik, yatırımların sıfırı gördüğü bir süreci nasıl örteriz diye bir çaba, gerçeklerin üstünü örtemez duruma gelmiştir’’ dedi.

Bir ülkenin her alanda başarıya ulaşmasının, muasır medeniyetler seviyesine gelmesinin eğitim devriminden ve diğer önemli kavramların yaşatılmasından kaynaklandığını söyleyen Başkan demir şöyle konuştu:

‘’Ekonomik gücün çok önemli olduğu gerçeğini tüm milletimiz gördü. Tepkisini verdi ama bu ülkeyi yönetenler hala gerçeği gördükleri halde kabul etmemeye ya da milletin üzerinde ki başarılı oldukları ama artık işe yaramadığı algı politikasında ısrarcı olmaya devam ediyorlar. Bu tepkinin büyük bölümünün EYT ve Emekli toplumundan geldiği gerçeğini de ayrıca kabul etmeleri gerekiyor artık.

Türkiye yüzyılın belki de bir gerçeğinin ihmal edildiğini görüyordur. Hala yılın ilk çeyreğini geçmişken; Bu ülkenin beş yıllık ekonomik kalkınma planı hala ortalıkta yok. Bu ülke beş yıllık kalkınma planını hazırlayamaz duruma düşmüştür.

Reform diye arada yayınladıkları algı politikaların ürünü ekonomik tedbirlerde, onlarca içine sıkıştırılmış dar boğaz ekonomiden çıkışı gizli tedbirlerle örtülediği halde, haznenin başındaki bakan; reformları açıklaya dursun. Bakın neler yok bu reform paketinde, 3600 intibak yasasından, EYT'ler ile ilgili tek cümleden bahsetmeyen, Emekli sendikalarının Statü yasası ile bir virgül bile koyamayanlar, hazinenin başının anlaması gereken bir ekonomi politikası var, oda ezbere yürütülen bir politika, hatta dümeni şaşmış, soğanı ve patatesi yola salmış politika. Ekonominin gerçeği, mutfağında yangını, cebinde deliği, kemiğine bıçağın dayandığı yoksulluk. İşte Türkiye'nin gerçeği bu, haznenin başındaki Sayın Bakan.’’

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, reform paketi, Berat Albayrak, Erdal Demir
Yorumlar
Haber Yazılımı