Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 13:54 Bu haber 1424 kez okundu
 
Başkan Çankır bakan ve valiyi istifaya davet etti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti Aydın İl ve İlçe Örgütleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimini ortak bir basın açıklamasıyla kınadı. CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Valisi Vasip Şahin’i istifaya davet etti.
ASAYİŞ Haberi
Başkan Çankır bakan ve valiyi istifaya davet etti

AYDIN- Yapılan saldırının sıradan bir protesto olmadığına dikkat çeken Başkan Çankır, olayın son derece organize bir eylem olduğunu, bu hain saldırının, ülkemizin demokrasisine birlik, beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapıldığını söyledi.

‘’ANKARA VALİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR’’

Saldırının ardındaki güç ve azmettiricilerin derhal yargı önüne çıkarılmaları gerektiğini belirten Başkan Çankır, ‘’Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir’’ şeklinde konuştu.

‘’SALDIRININ AZMETTİRİCİLERİ BELLİDİR’’

Saldırının azmettiricilerinin belli olduğunu ifade eden Başkan Çankır, ‘’Adına gazete denen bir takım paçavralarda, kimler Cumhuriyet Halk Partisi'ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse, bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa, Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse, meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal'in ‘İki büyük eserimden biri’ dediği, Cumhuriyet Halk Partisi'ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır’’ dedi.

‘’ŞEHİT CENAZELERİ ÜZERİNDEN BÖLÜP PARÇALAMAYA ÇALIŞAN EDEPSİZLER’’

Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahiplerinin dün yapılan bu hain saldırıda pay sahibi olduklarını söyleyen Başkan Çankır, ‘’Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler, aynı emperyalist güçlerin hizmetkarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklar da aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu.

Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanık olduklarını belirten Başkan Çankır, ‘’Buna fırsat vermeyeceğiz. Gün kızgın demiri soğutma günüyse herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak içi çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez’’ dedi.

‘’MESAJLARINIZI VERDİNİZ DEMEK NE ANLAMA GELMEKTEDİR?’’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın saldırı sonrası kalabalığa ‘mesajınızı verdiniz’ sözlerine de değinen Başkan Ali Çankır, şunları söyledi:

‘’Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, ‘O evi yakın’ diye bağıran hainlere dönüp de ‘Mesajlarınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir?

Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler.

Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler, Kuvayı Milliye'nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz.’’

Atatürk Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına CHP Aydın İlçe Belediye Başkanları, İYİ Parti İlçe Başkanları, partili meclis üyeleri, bazı sivil toplum örgütleri ve çok sayıda partili katıldı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Çankır, İYİ Parti, Süleyman Soylu
Yorumlar
Haber Yazılımı