Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Nazilli Belediyesi Hangar
Haber Detayı
03 Mart 2017 - Cuma 20:10 Bu haber 650 kez okundu
 
Başkan Alıcık, Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı
Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, yayımladığı mesajda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.
GÜNCEL Haberi
Başkan Alıcık, Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı

AYDIN- Nazilli Belediye Başkan Haluk Alıcık, Dünya Kadınlar Günü’nün kadın haklarının kazanılması sürecinin hatırlanması için özel bir gün olduğunu ifade ederek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edildiğini hatırlattı.

1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, 8 Mart’ı, Kadın Hakları olarak ilan ettiğini belirten Haluk Alıcık, şunları söyledi:

“Böylece, 8 Mart, kadınların yüzyılı aşkın mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar’ maddesiyle kadınlarımıza yönelik önemi göstermiş olup ayrımcı kurallar almayarak kadınlarımızda eşitliğin sağlandığı belirtilmiştir.

Kadın hakları insan hakları kavramından ayrı tutulamaz. Ülkemizde de eğitimin yükselmesi ve kadınlarımızın sosyal hayata girmelerine olanak sağlanmasıyla birçok alanda başarının yükseldiği bir gerçektir.

Atatürk, ‘Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ demiştir. Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri konusunda bir birey olarak kişiliğini kazanması ve toplum içinde hak ettiği yeri alması gerekmektedir.

Yüklendiği sorumluluklar açısından baktığımızda kadınların ev ve iş yükünün yanı sıra annelik gibi ulvi bir sorumluluğunun da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler.

Kadınların huzurla sosyal yaşama daha fazla katıldığı bir Türkiye dileğiyle, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Nazilli, Haluk Alıcık, Dünya Kadınlar Günü
Yorumlar
Haber Yazılımı