Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 15:38 Bu haber 2092 kez okundu
 
Barolardan Pontusçuluk tepkisi
Türkiye Barolar Birliği’ne üye 51 Baro, Ankara’da faaliyette bulunan ve “Düşünceye Özgürlük Girişimi“ adıyla kendini tanıtan bir grubun, 18 Mayıs 2019 günü Kızılay’da sözde “Pontus Rum / Helen Soykırımının 100. Yılı“ iddiasıyla bir etkinlik düzenleme girişimine sert tepki gösterdi.
GÜNCEL Haberi
Barolardan Pontusçuluk tepkisi

AYDIN- Barış yanlısı ve savaş karşıtı bir etkinlik olarak sunulan bu faaliyetin, Yunan Devleti ile diğer Türkiye karşıtı ülke ve kuruluşların günden güne yoğunlaşan ve Türkiye’nin egemenlik haklarına, toprak ve nüfus bütünlüğü ile milletlerarası hukuktan doğan her seviyedeki haklarına karşı ileri sürdükleri mesnetsiz ve asılsız “soykırım iddiaları”nı meşrulaştırma çabasının bir parçası olduğunu dile getiren Barolar, mille birlik ve beraberlik çağrısı da yaptıkları ortak açıklamalarında şu görüşleri dile getirdi:

“Tarihi bir gerçektir ki, Anadolu’yu hedef alan ve Osmanlı’nın son döneminde özellikle ABD’li misyonerlerin teşvikiyle başlayan ‘Pontusçuluk’ faaliyetleri, Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline uğrayan Trabzon ve çevresinde yoğunlaşmış, mütareke sürecinde ise, hem Yunan ve İngiliz kuvvetleri, hem de İstanbul’daki Rum Patrikhanesi Pontus Çeteleri’ne yoğun biçimde destek sağlamışlardır.

Milletimizin Cihan Harbi’nde pek çok cephede her türlü yokluk ve imkansızlıklar içinde savaştığı bir dönemde ve devamında, mütareke ve İstiklal Harbi sürecinde yabancı ülkelere ve işgal kuvvetlerine güvenerek hareket eden Pontus Çeteleri, bölgede bir “Pontus Devleti” kurma hevesine kapılmışlar, Karadeniz Bölgemizde eskiden bu yana çoğunlukta olan Müslüman Türk Halkı’nın nüfus varlığını şiddet yoluyla eritmeye yönelik toplu katliamlara girişmişlerdir. Pontus çetelerinin bu faaliyetleri ülkemiz açısından ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Bu bağlamda Lozan Barış Görüşmeleri’nde azınlıklar konusu öncelikle müzakere edilerek, 30 Ocak 1923’te imzalanan ‘Türk ve Yunan Halklarının Mübadelesine İlişkin Sözleşme’ ile Batı Trakya haricinde yaşayan Müslüman-Türk nüfusun zorunlu olarak Türkiye’ye, İstanbul haricinde yaşayan Rum nüfusun ise, zorunlu olarak Yunanistan’a gitmesi hüküm altına alınmıştır. Mübadele sürecine ilişkin bazı anlaşmazlık konuları ise, iki ülke arasındaki 1930 antlaşmasıyla giderilmiş ve İstanbul’dakiler hariç olmak üzere Rumların, ülkemiz topraklarındaki fiili, mülki ve hukuki varlığı tamamen son bulmuştur.

Durum bu merkezde olduğu halde Yunan Hükümeti ve yandaşı kuruluşlar tarafından zaman zaman gündeme taşınan ‘Pontus Soykırımı’ iddialarıyla ülkemiz dünya kamuoyunda köşeye sıkıştırılmak istenmekte ve ülkemizdeki bazı çevreler bu faaliyetlere destek olmaktadırlar. Bu bağlamda Yunan Parlamentosu’nun 1994 yılında toplanarak 19 Mayıs gününü ‘Pontus Soykırımını Anma Günü’ olarak kabul etmesi ve gün olarak seçilen tarihin Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı güne denk getirilmesi anlamlıdır.

Yunan Hükümeti’nin desteği ile yürütülen bu faaliyetlerde, Ermeni Diasporası’nın ortaya attığı asılsız ‘Ermeni Soykırımı’ iddialarına ilişkin süreç taklit edilmekte, Yunanlılar ve Rumlar, Ermeni tezlerine destek verirken, Ermeniler de ‘Pontus Soykırımı’ yalanına destek olarak kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Böylelikle Osmanlı’nın son dönemleriyle birlikte İstiklal Harbi sürecimiz ve Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de hedef alınarak, Türk Milleti’nin direnci kırılmak istenmekte, uluslararası camiadan dışlanarak yalnızlığa itilmesi hedeflenmektedir. Nihai hedef ise, ülkemizin parçalanması ve bir kısım topraklarımızın koparılmasıdır.

Açıkladığımız bu gerçekler bağlamında baktığımızda, Ankara’da yapılacağı ilan edilen toplantının Yunan tezlerine hizmet ettiği ve sözde soykırım iddialarına meşruiyet kazandırmaya yönelen propaganda sürecinin bir parçası olduğu kesindir. 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelemizin 100. yılında büyük bir cüretkarlıkla yapılmak istenen bu toplantıyı şiddetle kınıyor ve kamuoyunu gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde, Türkiye’den toprak koparmayı hedefleyen bir stratejinin parçası durumundaki bir toplantının söz ve ifade hürriyeti ile açıklanması da asla mümkün değildir. Ülkemizin her yönüyle kuşatıldığı ve çembere alındığı bir süreçte başkentimizde bu tür bir toplantının düzenlenmek istenmesindeki cüreti ve zamanlamayı da iyi okumak gerekir.

Bu açıklamayı yapan Barolar, toplumsal ayrışma ve kamplaşmanın had safhaya vardığı bir dönemde yaşanan bu gelişmeye karşı, uyarı görevini yapmakta ve tarihe not düşmektedirler. Siyasi arenadaki tüm aktörlerimiz, süreci ve gelişmeleri iyi okuyarak, milletimizin beklentisi doğrultusunda milli birlik anlayışı içinde hareket etmelidir. Milletimizi bölecek/ayrıştıracak söylemlerden vazgeçilmeli, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerlere bağlılık temelinde milletimizin kucaklaşması ve kardeşliği sağlanmalıdır. Derinleşen ayrışma ve kutuplaşma ile ülkemize yönelik tehditlerin daha da büyüyeceği unutulmamalıdır.

Ortak açıklamaya imza atan barolar şöyle:

Afyon Barosu, Amasya Barosu, Ankara Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Balıkesir Barosu, Bartın Barosu, Bilecik Barosu, Bolu Barosu, Burdur Barosu, Çanakkale Barosu, Çankırı Barosu, Çorum Barosu, Denizli Barosu, Düzce Barosu, Edirne Barosu, Elazığ Barosu, Erzurum Barosu, Eskişehir Barosu, Giresun Barosu, Gümüşhane-Bayburt Barosu, Iğdır Barosu, Isparta Barosu, İstanbul Barosu, Kahramanmaraş Barosu, Karabük Barosu, Kars-Ardahan Barosu, Kastamonu Barosu, Kayseri Barosu, Kırıkkale Barosu, Kırklareli Barosu, Kırşehir Barosu, Kocaeli Barosu, Konya Barosu, Kütahya Barosu, Malatya Barosu, Manisa Barosu, Muğla Barosu, Nevşehir Barosu, Niğde Barosu, Ordu Barosu, Osmaniye Barosu, Rize Barosu, Sakarya Barosu, Samsun Barosu, Sivas Barosu, Tokat Barosu, Trabzon Barosu, Uşak Barosu, Yozgat Barosu, Zonguldak Barosu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Barolar, Gökhan Bozkurt, Pontusçuluk
JESDER
Yorumlar
Haber Yazılımı