Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 11:57 Bu haber 1029 kez okundu
 
Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri OSB’ye DTO da karşı
Didim Ticaret Odası (DTO) Başkanı Erbaş, Didim'in Taşburun açıklarında kurulması düşünülen balık çiftlikleri ile yine aynı bölgede karada yapılacak olan Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi yatırımına tepki gösterdi.
EKONOMİ Haberi
Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri OSB’ye DTO da karşı

AYDIN - DTO Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, konunun içeriğiyle ilgili bilgiler paylaştı. Erbaş’a Oda Meclis Başkanı Mete Telyakar, oda yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyeleri de eşlik etti.

Erbaş, Didim Ticaret Odası’nın bu yatırımın gelmesini istermişçesine bir hava yaratılmasından dolayı açıklamanın zaruri hale geldiğini ifade ederek, “Odamızın duruşu belli. Biz Didim Platformu’nda da dile getirdiğimiz gibi Tarımsal OSB’ye bakış açımız aynı. Bizler, oda olarak turizmin gelişmesi noktasında Sayın Turizm Bakanımızla görüşmeler yaparken, oda ve başkan üzerinden bir kamuoyu yaratılmasına üzüldük” dedi.

Konuyla ilgili İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve ticari firmalarla toplantı yapıldığını, yatırımın düşünüldüğü alanda ÇED raporu hazırlanması noktasındaki çalışmaya imza verdiklerini kaydeden Erbaş, oda olarak en başından itibaren bu yatırıma karşı olduklarını açıkladı. Süreçle ilgili yaptıkları ziyaretlere de değinen Erbaş, konuyu Turizm Bakanı’na ilettiklerini ve Bakanın da aynı fikirde olduğunu paylaştı.

Erbaş, Didim Ticaret Odası olmadan OSB’nin kurulmasının yasal anlamda olamayacağını açıklayarak, “OSB’de bulunmayız, bizim dönemimizde de bu olmaz. Biz, toplantılarda düşüncelerimizi dile getirdik. Didim Platformu’nda da dile getirdik” dedi.

Erbaş, Didim açıklarındaki mevcut balık çiftliklerinin kaldırılması noktasında oda olarak karar aldıklarını ve 16 Temmuz’dan itibaren imza kampanyası başlatacaklarını açıkladı. Balık çiftliklerinin zararının somut olarak açıklanması için de oda bütçesinden bir çalışma yaptıracaklarını da dile getiren Erbaş, süreçle ilgili kamuoyunu eksik bilgilendirmelerinin kendilerinden kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Hilmi Erbaş, Mete Telyakar, Balık çiftliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı