301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ekim 2015 - Cuma 14:17 Bu haber 528 kez okundu
 
Bakan Eroğlu; “gençler koalisyonun ne olduğunu öğrendi”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “7 haziran’da 4 parti, arkasına terör örgütünü alan dördüncü partiyi Meclis’e sokmak için 7 şer cephesi gayret etti”
SİYASET Haberi
Bakan Eroğlu; “gençler koalisyonun ne olduğunu öğrendi”

Gençler tarafından internette en çok tıklanan ‘koalisyon nedir’ olmuş. Şimdi gençler koalisyonun ne demek olduğunu öğrendi

“Türkiye Nükleer Enerji Santrallerinde çok geri kalmıştır. Yapılacak tek şey, ileri teknolojileri uygun yerde seçmektir”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 7 Haziran seçimlerinde ilk kez oy kullanan gençlerin koalisyonla ilk tanıştığını belirterek, “Gençler tarafından internette en çok tıklanan ‘Koalisyon nedir’ olmuş. Şimdi gençler koalisyonun ne demek olduğunu öğrendi” dedi.

Aydın’da tesis edilen toplam 17 tesisten 9 adedinin açılışını gerçekleştirecek ve 8 adet tesisin ise temelini atacak olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ı ziyaret etti. Aydın’a 65 milyon TL yatırım bedeline sahip 13 müjde veren Bakan Eroğlu’na AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, AK Parti Aydın milletvekili adayları Mehmet Erdem ve Mustafa Savaş, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ile Bakanlığa bağlı kurumların temsilcileri eşlik etti.

AK Parti hükümetlerinin 13 yılda Aydın’da 12,5 milyar TL’lik yatım yaptığını belirten Bakan Veysel Eroğlu, bu miktarın 4,5 milyar TL’sinin Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait olduğunu söyledi. Eroğlu, “Sayın Başbakanımız, Ege Bölgesi’nin gelişimi için bir proje talimatı verdi. Bakanlık olarak 6 ay çalışarak Ege Gelişim Projesi’ni (EGEGEP) hazırladık. 2015-2019 yılları arsında Aydın’da dahil olmak üzere tüm Ege’de bu projeyi uygulayacağız. 25 milyar TL harcayarak 4 bin 547 tesis inşa edeceğiz. Bizim yaptıklarımıza başkalarının hayali bile ulaşmaz. Çünkü bu bir heyecan ve insanları sevme meselesi” dedi.

“7 ŞER CEPHESİ, DIŞ GÜÇLERLE İŞBİRLİĞİ YAPTI”

1 Kasım seçimlerine çok az bir süre kaldığına işaret eden Bakan Eroğlu, bir ülkedeki ekonomik gelişimin üretim, istihdam, ihracat ve istikrar olduğunu ifade etti. İstikrar olmadan hiçbir gelişmenin olmayacağını savunan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

  “Geçmiş koalisyon dönemlerinde Türkiye hep geriye gitmiştir. O dönemde 70 sente muhtaç olmuştur. İMF’nin karşısında el pençe divan durarak para istemek için yalvarmıştır. IMF gelip Türkiye’yi yönetmeye kalmıştır. İlk defa AK Parti hükümetleri döneminde İMF’ye borçlar ödendi, paradan 6 sıfır atıldı, dünyada kriz varken Türkiye’de kriz teğet bile geçmedi. Avrupa ülkelerinde büyüme neredeyse sıfır iken, Türkiye dört dörtlük büyüdü. 7 Haziran’da 4 parti, arakasına terör örgütünü alan dördüncü partiyi Meclis’e sokmak için 7 şer cephesi gayret etti. 7 şer cephesi; dış akıl, yabancı basın, paralel yapı, PKK’yı destekleyen dış ülkeler ve yabancı istihbarat kuruluşlarıyla işbirliği yaptı. Bunlar Türkiye’nin önünü kesmek ve tek başına iktidar olmasın diye gayret içerisinde oldular. Ben bütün Türkiye’yi gecen bir kişi olarak şunu gördüm; vatandaş bu durumdan son derece üzgün. Halk siyasi istikrarın bozulmasının ne kadar ekonomiye yansıdığını, istihdama etkisini ve özellikle Türkiye’nin gelişmesine zararlar verdiğinin farkına vardı. Çünkü 7 Haziran’dan bugüne kadar yaşanan her şey ortada”

“GENÇLER KOALİSYONU ÖĞRENDİ”

Milletin Türkiye’de son dönemde yaşananlara bizzat şahit olduğuna işaret eden Bakan Eroğlu, özellikle gençlerin ‘koalisyon’ hakkında bilgi sahibi olduğunun altını çizerek, “İlk defe oy kullanan gençlerimiz, daha önceden koalisyon nedir bilmiyorlardı. Gençler tarafından internette en çok tıklanan ‘Koalisyon nedir?’ olmuş. İnternette de çok güzel bir karikatür var; koalisyonu çok iyi tarif etmiş ve bende bunu tiwitter hesabımdan paylaştım. Bir at arabasını üç at farklı farklı yönlere çekmeye çalışıyor. Dolayısıyla at arabası bir yere gidemiyor. Koalisyon budur. Çoğu vatandaş ‘Elim kırılsaydı, pişmanız’ diye konuşuyor. Gittiğimiz her yerde bizi kucaklıyorlar. Özellikle ben MHP ve CHP’ye oy vermiş kardeşlerime seslenmek istiyorum; onları da seviyoruz. Biz ayrım yapmadan herkese hizmet ve sevgi götürdük. Vatan millet için çalışıyoruz. İnşallah onlarda bu seçimde istikrarı dikkate alarak tercihlerini yapacaklar. Onlardan da destek bekliyoruz. 1 Kasım bir milat olacaktır. Ya Türkiye’nin ilerlemesi ya da yerinde sayması hatta geriye gitmesi şeklinde iki alternatif var. Dolayısıyla vatandaş istikrardan, gelişmeden, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini yakalamak isteyen bir hükümet ve partiden yana tavır alacaktır. Buna yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE, NÜKLEERDE GERİ KALDI”

Enerji yatırımların çevreye zarar verdiği yönündeki eleştirilerle ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Biz enerjide dışa bağımlıyız. Enerji çeşitliliği, enerji arz güvenliği ve kendi kaynaklarımızın kullanılması gibi üç tane politikamız var. Ben samimi olarak şunu söyleyeyim; Türkiye, nükleer santralde çok geri kaldı ve zaman kaybetti. Bir çevre profesörü ve 4 binden fazla çevre mühendisi yetiştirmiş birisi, tüm dünyada çevre konusunda sayılı bir kişi ve aynı zamanda kitapları olan bir kişi olarak söylüyorum; Türkiye nükleer enerji santrallerinde çok geri kalmıştır. Yapılacak tek şey, ileri teknolojileri uygun yerde seçmektir. Yapılacak budur ve bir an önce yapılması şarttır. Fransa’da Paris’in hemen yanında nükleer santral vardır ve enerjisinin yüzde 80’ini nükleer santrallerden temin etmektedir. Bizim eski iptidai şeyleri bir yana bırakmamız gerekiyor. Biz nükleer santral yapmasak bile çevremizde Doğu bloğu ülkelerinden kalma eski santraller var. Bizim için en büyük tehdit onlar.”

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri
Yorumlar
Haber Yazılımı