Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 11:54 Bu haber 943 kez okundu
 
Bağ-Kur primleri düşürülsün
Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, çalışanları sevindiren asgari ücretteki artışın ardından Bağ-Kur primlerinde de yaklaşık yüzde 55’e varan artışın esnaf ve sanatkarı ciddi derecede mağdur edeceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Bağ-Kur primleri düşürülsün

AYDIN - Asgari ücretin artmasıyla birlikte Bağ-Kur primlerinin de yüzde 55 oranında artmasının ardından en düşük pirimin 700 TL’den, 882 TL’ye yükseldiğini belirten Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, zaten zor durumda olan esnafın bu rakamı ödeyecek durumunun olmadığını belirtti.

Bu durumun zor durumdaki esnafa ekstre bir yük olduğunu ve pek çok esnafta çalışma azmini de ortadan kaldırdığını kaydeden Çetindoğan, "Asgari ücretin yükselmesi çalışanlar için elbette sevindirici bir durum. Ancak bunun yükü zaten sor durumda olan esnafa yüklenmemeli. Hükümetten esnafl bir kolaylık yapmasını istiyoruz. Bizler küçük esnaf ve sanatkar olarak hiçbir şekilde devletimize yük olmadık. Her zaman devletimizin yanındayız. Tarihten bu yana hep ekonominin temel taşları olduk, olmaya da devam edeceğiz. Lakin, bazen üzerimizdeki yükü taşımakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

“Primler makul bir seviyeye çekilmeli”

İncir ve zeytin ürünlerinde yaşanan rekolte sorunundan dolayı Aydın için durumun bu dönem için daha da sıkıntılı olduğunu belirten Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan  “Çalışanların primi işverenler tarafından karşılandığı için belki de pek çok çalışan durumun farkında olmayabilir. Ancak esnafımız sosyal güvencesi olan Bağ-Kur primini kendi alın teriyle yerine göre ailesinin rızkından kısarak ödüyor. Hükümetimiz tarafından Bağ-Kur primlerinin makbul bir seviyeye  çekilmesini talep ediyoruz. . Devletimizin büyük şirketlere verdiği destekte kesinlikle gözümüz yok. Ancak büyük şirketlere verilen teşvik ve pirim desteğinin küçük esnaf ve sanatkara da verilmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, AYESOB, Bağ-Kur Primleri, Selahittin Çetindoğan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bağ-Kur primleri düşürülsün
Yorumlar
Haber Yazılımı