Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 16:15 Bu haber 1766 kez okundu
 
AYTO 115 yaşında
AYTO Yönetimi’nin devlet arşivlerinde yaptığı araştırma sonucunda Aydın Ticaret Odası’nın 1904 yılındaki Aydın Vilayet Salnameleri’nde bulunan kuruluş belgelerine ulaştığı bildirildi. 2016 yılında AYTO Meclisi’nde kuruluş tarihini 1904 olarak onayladı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne tescil ettirdi.
GENEL Haberi
AYTO 115 yaşında

AYDIN- İçinde bulunduğumuz yılın AYTO’nun 115. Yılı olduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, şöyle konuştu:

“18. yüzyılda İzmir, Denizli, Manisa, Muğla’dan oluşan geniş bir bölgenin eyalet merkezi olarak ticarete yön veren bir kentin ticaret odasının 1926 yılında kurulması akla mantığa yatkın bir durum değildi. İlk Odalar Kanunu’nun çıkarıldığı tarih olması hasebiyle 1926 yılı Türkiye’de birçok Oda’nın kuruluş tarihi olarak kabul edilir.

Aydın Vilayet Salnameleri’nde AYTO’nun kuruluşu Nisan 1904 olarak gözüküyor. Gün ile ilgili net bir tarih olmadığı için Aydın’ın rakamsal sembolü olan 09’u sembolik kuruluş günümüz olarak kabul ediyoruz. Bundan sonra her yıl 9 Nisan tarihini kuruluş günümüz olarak kutlayacağız. Ay sonunda Ankara’da Meclis Üyelerimiz ile birlikte gerçekleştireceğimiz Anıtkabir ziyaretimiz ile 115. Kuruluş Yılı etkinliklerimizi de başlatmış olacağız.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, AYTO, Hakan Ülken, 115. Kuruluş Yılı
Yorumlar
Haber Yazılımı