Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 11:42 Bu haber 744 kez okundu
 
AYSER Projesi yatırımcılara tanıtıldı
Aydın Sanayi Odası (AYSO) tarafından hayata geçirilen Aydın Serbest Bölgesi (AYSER) Projesi düzenlenen toplantı ile yatırımcılara tanıtıldı.
EKONOMİ Haberi
AYSER Projesi yatırımcılara tanıtıldı

AYDIN- AYSER Projesi için Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Aydın Sanayi Odası (AYSO), Aydın Ticaret Odası (AYTO) ve Aydın Ticaret Borsası (ATB) işbirliğinde AYSER Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı gerçekleşti.

“AYSER Projesi Aydın’a büyük katkı sağlayacak”

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, AYSER Projesi’nin Aydın ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Aydın’ın rekabet gücü açısından AYSER önemli bir rol oynayacak. Aydın’ın yüzde 6,5 olan işsizlik rakamının daha aşağılara ineceğine inanıyoruz. 650 milyon dolar olan ihracatımızın 2023 hedefleri doğrultusunda 2 milyar dolara çıkartacağız. İhracat sıçramasını AYSER ile yapabiliriz” diye konuştu.

Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin ise, yaptığı konuşmada, AYSER Projesi’nin hayata geçirilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

“Serbest bölge Aydın için olmazsa olmazlarımız içinde yer alıyor”

AYTO Başkanı Hakan Ülken, kurulacak olan serbest bölgenin Aydın için olmazsa olmazları içinde yer aldığını ifade ederek, “Aydın için olmazsa olmazlarımızı 15 kalemde sıraladık. Bunlar arasında Serbest Bölge, havaalanı, fuar alanı, yüksek hızlı tren, teknokent var. Aydın’ın fertleri yumruğunu bir masaya vurmazsa 15 yıl daha aynı konuları konuşuruz. Ekip ruhuyla AYSER Projesi’ni bu noktalara getirdik. Denizli ve Doğu Bölgeleri’ndeki bazı serbest bölgelerde kamulaştırma maliyetlerinde devletin desteği oldu. AYSER Projesi için de Kalkınma Bakanlığımızdan can suyu bekliyoruz” dedi.

“Projede oda başkanlarımızın katkısı büyük”

Aydın Serbest Bölge Projesi’nde Oda Başkanları’nın katkısının büyük olduğunu dile getiren AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “İnanıyorum ki sahiplenme ile projeyi gerçekleştirip Aydın’ı hak ettiği yere getireceğiz. Gerçekten de 650 milyon dolar ihracat kentimize yakışmıyor. Yanı başımızdaki Denizli 2,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyor. Aydın’ın ufkunu açacak bu tür projelerle ihracatımızı 4 kat artacak. Aydın için 3 milyar dolar ihracat asla hayal değil. AYSER Projesi’yle birlikte iş yapabilme pratiğini de hayata geçirmemizi sağladı” diye konuştu.

Vali Köşger: Proje için bürokrasiyi en aza indireceğiz

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise, AYSER Projesi’nde sürecin bürokratik engellerle uzamaması için gerekli kolaylığın gösterileceğini belirterek, “Aydın Serbest Bölgesi, ihracat ve sanayide katma değer sağlanması için önemli. Bu işin Ankara’daki boyutu belli bir merhaleye geldi. Bundan sonra ilimizdeki bürokratik aşamalarda Valilik olarak üzerimize düşeni yapacağız. Aydın’da taş üstüne taş koyan herkesin yanındayız” diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Türkiye’de 1985 yılından bu yana faaliyet gösteren serbest bölgelerin 18 ilde kurulduğunu ve iki ilde kurulması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Öztürk, serbest bölgelerin sağladığı avantajlar konusunda bilgiler verdi.

Aydın Ticaret Borsası salonundaki toplantıya Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, AYTO Başkanı Hakan Ülken, ATB Başkanı Fevzi Çondur, daire müdürleri, bakanlık yetkilileri ve yatırımcılar katıldı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, AYSER Projesi, Hakan Ülken, Fevzi Çondur, Mehmet Yunus Şahin
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
AYSER Projesi yatırımcılara tanıtıldı
AYSER Projesi yatırımcılara tanıtıldı
AYSER Projesi yatırımcılara tanıtıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı