Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 15:20 Bu haber 762 kez okundu
 
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Efeler Belediyesi, Efeler Kent Konseyi ve Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği işbirliğinde Merhum Arkeolog Şükrü Tül anısına düzenlenen 'Siyah Beyaz Anılarda Bir Zamanlar Aydın, Aydın'ın Görsel Tarihi' adlı fotoğraf sergisi Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde açıldı.
KÜLTÜR Haberi
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu

AYDIN- Açılış törenine Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Merhum Arkeolog Şükrü Tül’ün değerli ailesi, Efeler Belediyesi birim amirleri, dernek başkanları, Şükrü Tül’ün sevenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YEŞİM TÜL: TÜM DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM

Serginin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Merhum Arkeolog Şükrü Tül’ün eşi Yeşim Tül, “Tüm misafirlere hoş geldiniz diyorum. Başta eşim, oğlum ve şahsım olmak üzere Tül Ailesi adına serginin açılmasında emeği geçen tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“YÜREĞİMİZDEKİ IŞIĞI UNUTULMAYACAK”

Şükrü Tül’ün bilge bir insan olduğunu ifade eden Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, “Şükrü Tül, bilimin ve sanatın her alanında yaşama bir bütünlük katan değerli bilim insanlarından biriydi. Kendisini rahmet ve minnetle anıyoruz. Onun yüreğimizdeki ışığı unutulmayacak” diye konuştu.

BAŞKAN ÖZAKCAN: DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Efeler ilçesinin Tralleis (Üç Gözler), Tren İstasyonu, Bey Camii, Ramazanpaşa Camii, Cihanoğlu Camii ve Külliyesi gibi eşsiz nitelikteki tarihi eserleri kadar muhteşem doğal güzelliklere de sahip olduğunu belirten Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, şöyle konuştu:

“Büyük bir tarihi geçmişe sahip olduğumuzu biliyoruz. Atalarımızdan bizlere kalan bu topraklardaki tarihi mirası korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek adına ilke edindiğimiz dostluk, kardeşlik, barış, vazgeçilmezlerimizdendir. Yaşadığımız toprakları ve sahip olduğumuz değerleri korumak, hepimiz için asli vazifedir. Dolayısıyla öncelikle yaşadığımız yerleri tanımak, doğal, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmak büyük önem taşımaktadır.

“ESERİ GELECEK NESİLLERE IŞIK TUTACAK”

Bu vesileyle elinizdeki bu kıymetli eseri hazırlayan, 13 Mart 2015 günü aramızdan ayrılan ve belediyemiz tarafından Kuyucular Mahallesi'nde bir parka adını verdiğimiz Aydınlı Arkeolog Şükrü Tül'ü rahmetle anıyoruz.

 Şükrü Tül'ün gelecek nesillere Aydın tarihi ile ilgili ışık tutacak bu değerli eseri ile ‘Aydın'ın Görsel Tarihi’ adlı çalışmasının yararlı olacağı ümidiyle tüm hemşehrilerimize saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. 17 Mart Cumartesi tarihine kadar açık olacak sergimizi görmeye herkesi davet ediyorum.”

“BAŞKAN ÖZAKCAN’I KUTLUYORUM”

Şükrü Tül’ün, böyle bir koleksiyonu toplamasaydı, yüzlerce sene öncesinde Aydın’a ait görselleri tanıyamayacaklarını ifade eden Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Koçak ise şunları söyledi:

“Bir konuda ilgi duyan bir insanın topluma faydasını görebiliyor musunuz? Topladığı koleksiyonun değeri, insan olarak burada olmadığımız zaman bu eserlerin kalıp bizi konuşturduğunda anlaşılıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacak’ sözünü hatırlatmak istiyorum. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak.  Şükrü Beyi rahmetle anıyorum. Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ı da ayrıca kutluyorum. Hem böyle bir sergiyi yapıp, onu anmamıza vesile olduğu için, hem de ismini bir parka vererek ölümsüzleştirdiği için. Bu nedenle hem Başkanımızı hem de tüm meclisini kutluyorum. Yüzlerce yıl öncesine ait fotoğrafları incelerken büyük keyif aldım. Tekrar teşekkür ederim.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Görsel tarih, M. Mesut Özakcan, Şükrü Tül, Yeşim Tül
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Aydın’ın görsel tarihi vatandaşlara sunuldu
Yorumlar
Haber Yazılımı