Haber Detayı
08 Ağustos 2017 - Salı 11:54 Bu haber 510 kez okundu
 
Aydın’ın dijital hastanesi
Didim Devlet Hastanesi, ülke genelinde sadece 18 hastanede bulunan ve verilerin dijital ortamda görülmesini sağlayan sistemi bünyesinde hizmete koyarak, Aydın’da devlet hastaneleri arasında bir ilke imza attı.
SAĞLIK Haberi
Aydın’ın dijital hastanesi

AYDIN- HIMSS EMRAM (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) olarak adlandırılan sistemin hastanelerimize entegre edilmesinin amacı teknolojiyi hasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesini yükseltecek şekilde kullanmaktır.

Aydın Kamu Hastaneleri Birliği olarak Didim Devlet Hastanesi’yle başlattığımız dijital hastane çalışmaları sonunda, yerinde değerlendirme yapmak üzere hastaneyi ziyaret eden HIMSS Türkiye Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İlker Köse ve Ekibine, Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Selma Özcan, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Niyazi Kocakaplan, Başhekim Dr. M. Veysel Kılıç, Başhekim Yardımcısı Halil Akıl, İdari ve Mali İşler Müdürü Meral Bilir, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şerife Ege, Hastane Bilgi İşlem Sorumlusu ve Genel Sekreterlik Bilgi İşlem Sorumlusu’nun katıldığı bir sunum yapılmıştır. Sunumda Didim Devlet Hastanesi’nin HIMSS EMRAM Seviye 6 (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) geçiş aşamaları anlatılmıştır.

Yapılan değerlendirme sonucunda Didim Devlet Hastanesi 4 Ağustos 2017 tarihi itibari ile 3 yıl geçerli olan HIMSS 6 sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Bu 3 yıllık süre içerisinde Validasyon 7 çalışmaları devam edecektir.

Didim Devlet Hastanesi bu sertifika ile ülkemizde birimlerinde, Milli İşletim Sistemi Pardus kullanan HIMSS Stage 6 belgesine sahip ilk hastane unvanını da almıştır. HIMSS EMRAM değerlendirmesinin kapsamı dışında olsa da, milli ve açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Pardus’un kullanımına özel bir önem verilmiş olması ve laboratuvar cihazları ile başarılı entegrasyonun sağlanabilmesi takdire değer bir çaba olarak değerlendirilmiştir.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Didim devlet Hastanesi, İlk dijital hastane
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aydın’ın dijital hastanesi
Aydın’ın dijital hastanesi
Aydın’ın dijital hastanesi
Yorumlar
Haber Yazılımı