Haber Detayı
07 Haziran 2015 - Pazar 17:18 Bu haber 877 kez okundu
 
Aydın’da seçim manzaraları
Başkan Özakcan vatandaşlık görevini ailesi ile birlikte yaptı
MAGAZİN Haberi
Aydın’da seçim manzaraları

7 Haziran seçimleri dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da vatandaşlar sandığa akın etti.

Çiftçisinden esnafına, köylüsünden kentilisine, yaşlısından gencine kadar on binlerce kişi sandığa giderken Aydın’da seçmenler vatandaşlık görevlerini sabahın erken saatlerinde yerine getirdi.

Efeler Belediye başkanı Mesut Özakcan, oyunu Aydın Zafer İlköğretim okulunda ailesi ile birlikte kullandı. Öğlen saatlerinde eşi Gülay, oğlu Berkin Özakçan ile birlikte Zafer İlköğretim Okulu’na gelen Özakcan, sırası geldikten sonra 1269 nolu sandıkta oyunu kullandı. Demokrasi için seçimlerin önemine ve vatandaşların özgürce oylarını kullanabilmesinin önemine değinenen Efeler Belediye başkanı mesut Özakcan, seçimin ve sonuçlarının ülkeye hayırlı olmasını diledi. Özakcan, oyunu kullandıktan sonra okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada “Bizim yurttaş olarak eşit olmadığımız koşullar vardır fakat eşit olduğumuz en önemli yer sandıktır, oydur. Gerçek demokrasilerde, sadece 4 yılda bir oy kullanarak demokrasiye işlevlik kazandırılmıyor. Vatandaşların, yönetimlerin görev dönemleri içerisinde karar mekanizmalarına katıldığı ölçüde, demokrasi sağlıklı işliyor. Ülkemizde çok partili döneme geçildiği 1946’dan bu yana demokrasi giderek gelişiyor. Daha da gelişmesi lazım diye düşünüyoruz. Değişmeyen tek şey değişimdir. Bu değişim iktidarlar için de geçerlidir. Dilerim iktidardan da hesap sorulduğu seçimleri yaşarız. Gerçek demokrasi de muhalefet de çok önemlidir” dedi.

“ÇİFTÇİLER SEÇİM TATİLİ YAPTI”

Seçim olması dolayısıyla toprağın işlenme ve ekim dikim sezonu olmasına rağmen Aydın ovasında bugün deyim yerindeyse yaprak kımıldamadı. Çiftçiler seçim dolayısıyla bir günlüğüne tarlaya gitmeyip hem vatandaşlık görevini yerine getirdi hem de tatil yaptı. Köylerde tarla bahçe işleri bir günlüğüne askıya alınırken pazar esnafı da nöbetleşe tezgah açtı.

Aydın Pazar pazarında tezgah açan esnaflar da nöbetleşe oy kullanmaya giderek vatandaşlık görevini yerine getirdiler. Pazarpazarı esnaflarından Durmuş Özcan, bugüne has esnafın aralarında nöbet uygulaması yaptığını belirterek “Tezgah açtık ama hepimiz sandığa gidip vatandaşlık vazifemizi yapacağız. Oy kullanma esnasında vatandaşlık görevini yapacak olan arkadaşların tezgahlarını nöbetleşe bakıyoruz. Hem tezgah açıp hem oylarımızı nöbetleşe olarak kullanıyoruz” dedi.

Bu arada Aydın’da yaşlılarında seçime yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Pek çok yaşlı yakınlarının yardımı ile sandık başına gelip oylarını kullanırken, vatandaşlar da yaşlılara kolaylık sağlamak için elinden geleni yaptı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: seçim manzaraları, Aydın
Yorumlar
Haber Yazılımı