Haber Detayı
07 Ekim 2017 - Cumartesi 20:08 Bu haber 2984 kez okundu
 
Aydın Lisesi, Anadolu Lisesi olmalı
Eğitim Uzmanı Süleyman Çokay, Aydın Lisesi’nin, sınav sonucuna göre öğrenci alan Anadolu Lisesi olması gerektiğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
Aydın Lisesi, Anadolu Lisesi olmalı

AYDIN- Çokay, Aydın Lisesi’nin geçmişinde başarılı bir nesil yetiştirdiğini, mezunlarının iş hayatında ve siyasette başarılara imza attığını vurgulayarak, “Aydın Lisesi’nin eski günlerine dönebilmesi için Anadolu Lisesi olarak devam etmesi gerekir” dedi. Çokay’ın değerlendirmesi şöyle:

“Son dönemde milyonlarca öğrencinin ve velilerin sorduğu 2 önemli soru var. İlk soru;

Yeni TEOG sınav sistemi nasıl olacak?

Bu konuyla ilgili olarak en net olan bilgi, 8. Sınıflarda ortak bir yazılı sınav yapıp diploma notunu da içeren bir sonuç ortaya koyulmasıdır.

Sınavın içeriği ve puanlamanın belirlenmesinden sonra gelen temel soru hangi okulların sınavla öğrenci alacağıdır. Mevcut durumda ilimizde bilindiği gibi 3 tane fen lisesi, 2 tane sosyal bilimler lisesi vardır. Efeler merkezde ise 7 tane Anadolu Lisesi vardır.

Bu okulların bir kısmı sınavla öğrenci alan okullar olması planlanırken bir kısmının da adrese dayalı olarak (ilkokulların öğrenci aldığı gibi) öğrenci alması gündemde.

Şu an için hangi okulların tercih edeceği ile ilgili bir kesinlik yok. Üzerinde konuşulanlara göre yüzde 5’lik dilimde olan okulların Anadolu Lisesi olarak kalabileceği, ya da fiziki durumu uygun olan, köklü okulların da Anadolu lisesi olabileceğidir.

2005 / 2006 yılında düz liseler Anadolu Lisesi yapılmaya başlanmıştı. Şu an bu okulların çoğu yeniden düz liseye geçecektir.

AYDIN LİSESİ YENİ SİSTEMDE ANADOLU LİSESİ OLARAK KALMALI

Sayın Mehmet Özçakır’ın kaleminden okulun kısa bir hikayesi:

‘Okul binasının temelleri 1927-1928 öğretim yılı içinde Aydın Valisi Sayın Kemal Bey’in girişimleri ve özverili çalışmaları ile bugünkü yerinde atılmıştır.

27 dönüm bahçe içinde Ortaokul binasının yapımı 1928 yılı Eylül’ünde tamamlanmıştır. Bu bina Bugün Ana Bina diye adlandırdığımız, giriş kapısının üstünde Osmanlıca “AYDIN CUMHURİYET MEKTEBİ” yazılı olan binadır.

Kapısının Selçuklular Dönemi’ndeki anıtsal taş işçiliğini andıran motifi ile görkemli büyüklüktedir.

Okul 1929-1930 öğretim yılında 25 kız, 35 erkek olmak üzere 60 öğrenci ile yatılı olarak Türkiye Cumhuriyeti milli eğitim kurumları arasına katılmıştır.1948 yılında da AYDIN LİSESİ adını almıştır. Aydında ilk Yabancı Dil Ağırlıklı Lise 1993-1994 öğretim yılında bu binada açılmış ve Yabancı Dil Ağırlıklı Liseler kaldırılıncaya kadar devam etmiştir.

Aydın Lisesi Radyosu bir zamanlar Televizyonların henüz olmadığı yıllarda, Kentin en çok dinlenen ve okul öğrencilerinin spiker ve discjokey olarak çalıştığı radyo istasyonudur.

Kısa dalga 49 metreden yayın yapan radyo, 1960’lı yılların başından 1980 askeri ihtilaline dek sabah ve öğleden sonra günde iki kez canlı yayın yapar ve okula gelmeyenleri isimleriyle yayında bildirmeğe başlayınca, devamsızlık yapan kalmamıştı.’

Anadolu liseleri ve fen liseleri açılana kadar bir çok Türkiye derecesi çıkmış, aynı şekilde süper liseler olarak adlandırılan Yabancı Dil Ağırlıklı bölümden mezun olan Aydın Lisesi öğrencileri de şu an başarı dolu eğitim hayatlarından sonra memleket sevdasıyla çalışmaktadırlar. Bilindiği gibi bugün Aydın Lisesi’nden mezun iş ve siyaset hayatında da çok önemli isimler var.

İlimizde ilk açılan Anadolu Lisesi 1984 yılında Adnan Menderes Anadolu Lisesi olmuştur. O dönemde Aydın Lisesi de sınavla öğrenci alan bir Anadolu Lisesi olmalıydı. Ne yazık ki zamanında atılamayan bu adım, sınavla öğrenci alan yeni Anadolu Liselerinin de açılmasıyla Aydın Lisesinin akademik ortalamasının düşmesine yol açmıştır.

Şu an için önümüzde bir imkan daha var. Aydın Lisesi TEOG sonrası sınavla öğrenci alan bir Anadolu Lisesi haline getirilebilir. Efeler ilçesinde gerek konum olarak, gerekse fiziki ortam ve öğretmen kalitesi, 340 öğrenci kontenjanı ve tarihi misyonu ile Aydın’ın kalbinde

Yıkılmaz bir anıt olarak durmalıdır.

Bu yüzden mezunlar derneğine, eski mezunlara, yöneticilere önemli sorumluluklar düşebilir. Bakanlık seviyesinde yapılacak çalışmalar ile okulun Anadolu Lisesi, olarak kalması Aydın Lisesi’ni tekrar eski gücüne ulaştıracaktır.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Süleyman Çokay, Aydın Lisesi, Anadolu Lisesi
Yorumlar
Haber Yazılımı