Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 12:31 Bu haber 1058 kez okundu
 
Aydın Kestanesi zirvede
Aydın Ticaret Borsası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine katıldı
EKONOMİ Haberi
Aydın Kestanesi zirvede

AYDIN- Ankara Ticaret Odası (ATO) organizasyonunda Türkiye’nin yöresel ürünlerini dünyaya tanıtmak amacıyla, 1. si gerçekleşen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Valisi Ercan Topaca, TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu ve ATO Başkanı Gürsel Baran ile birlikte geniş bir izleyici kitlesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Aydın Ticaret Borsası, Coğrafi İşaretli Ürünü Aydın Kestanesi, Aydın Kestanesi’nden imal edilen Kestane Şekeri ve Kestane Unu, değerlendirme süreci devam eden Aydın Zeytinyağı, Aydın Memecik Zeytini, coğrafi İşaret başvuru sürecinde olan Yamalak Kabası ve Aydın Çam Fıstığı’nı ayrıca Aydın Ticaret Odası tarafından AB Komisyonu’nda tescillenmiş Aydın İncirini katılımcılara tanıttı.

Zirveye Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ülgen, Meclis Üyesi Rıza Uyar ve Basın Yayın ve Hakla İlişkiler Şefi Duygu Ödenir Tükel katılım sağladı.

Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Coğrafi İşaretler ticari öneminden öte, üretim metodu ve kaliteyi garanti etmek, pazarlama aracı olmak, yerel üretimi ve kırsal kalkınmayı desteklemek, geleneksel bilgi ve kültürü korumak, ürün taklitçiliği ile mücadele etmek adına titizlikle koruması gereken ürünlerdir. Aydın Ticaret Borsası olarak, ilimizin ürünlerinin korunması, haksız rekabete uğramaması ve dünya çapında tanınması için Aydın Zeytinyağı, Aydın Kestanesi, Aydın Memecik Zeytini, için Türk Patent Enstitüsü’ne coğrafi işaret başvuruları yapılmıştır. Aralık 2010’da Türk Patent Enstitüsüne yapılan ‘Aydın Kestanesi’ coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescile uygun görülmüştür. ‘Aydın Kestanesi’ coğrafi işaret başvuru aşamamızdan, bu güne birçok tanıtım çalışması yürütülerek, Aydın Kestanesi’nin bilinirliği arttırılmış, her platformda ön plana taşınmıştır.

'Aydın Kestanesi' için 8 Eylül 2015 tarihinde TR-PDO-0005-01362 referans numarasıyla AB Komisyonu'na Coğrafi İşaret müracaatı yapılmıştır. Açılan sürecin sorunsuz tamamlanması halinde, Aydın Kestanesi Avrupa Birliğinde koruma altına alınacaktır. Coğrafi İşaretler önemli çalışma konularımızdan biri olmaya devam edecektir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Kestanesi, Coğrafi İşaretli ürünler
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aydın Kestanesi zirvede
Aydın Kestanesi zirvede
Aydın Kestanesi zirvede
Yorumlar
Haber Yazılımı