Haber Detayı
15 Haziran 2017 - Perşembe 18:11 Bu haber 535 kez okundu
 
Aydın kargısı ile de ünlü
Aydın’da yetişen kargılar ülkenin değişik illerine sevk ediliyor
GENEL Haberi
Aydın kargısı ile de ünlü

AYDIN- Aydın’ın incir, zeytin, pamuk gibi çeşitli tarım ürünlerinin yanında kargısının da ünlü olduğu ve her yıl binlerce ton kargının ülkenin değişik illerine satıldığı belirtildi. Yaklaşık 47 yıldır kargı tüccarlığı yapan Enver Sinan 1970, Türkiye’nin pek çok iline Aydın’dan TIR’larla kargı satıldığını söyledi.

Aydın Efeler Mahallesi Ilıcabaşı Mahallesi’nde yaşayan yüzlerce kişi geçimini kargıdan sağlıyor. Dere kenarlarında kendiliğinden yetişen kargılar özellikle romanlar tarafından kesilip önce Ilıcabaşı Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 100 dönümlük alanda toplanıyor. Burada toplanıp boy ve batına göre ayrıştırıldıktan sonra kabuğu soyulup kurutulan kargılar daha sonra başta Bursa, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir illeri olmak üzere ülkenin değişik illerine gönderiliyor.

“1970 yılından beri kargı ticareti yapılıyor”

Aydın’da kargı tüccarlığı yapan isimlerden Köşklü Enver Sinan, bu işi askerden döndüğünde işsiz kalınca başladığını belirterek “1970 yılında askerden yeni dönmüştüm. Fasulye, domates ve çeşitli sebzeler yetiştirilirken herek niyetine kullanılan bu kargıdan Bursalı bir asker arkadaşım sordu. O dönem işsiz olduğum için temin edebileceğimi söyledim. Sepetçilik sektörünün yaygın olduğu Ilıcabaşı Mahallesi’nde yaşayan Roman kardeşlerimizin yanına gelerek durumu anlattım. Birlikte iş birliği yapıp o zaman kargı satışına başladık. O günden bu yana geçen 47 yıllık süreçte özellikle sebzeciliğin yoğun olarak yapıldığı pek çok ile kamyon kamyon kargı satıyoruz” diyerek Aydın kargısının pek çok kişiye ekmek olduğunu söyledi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Ilıcabaşı Mahallesi, Kargı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aydın kargısı ile de ünlü
Aydın kargısı ile de ünlü
Aydın kargısı ile de ünlü
Yorumlar
Haber Yazılımı