JESDER
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 18:06 Bu haber 1683 kez okundu
 
AYDIN’DA BEYAZ ALTIN HASADI BAŞLADI
Efeler Ziraat Odası Başkanı Kendirlioğlu, ‘Çiftçinin bayramı hasattır’ Aydın’da pamuk hasadı başladı.
EKONOMİ Haberi
AYDIN’DA BEYAZ ALTIN HASADI BAŞLADI

Rıdvan Eşin

EFELER - Aydın-Efeler İlçe Kaymakamı Cemal Şahin ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu pamuk hasadına katıldı. Başkan Kendirlioğlu, hasat döneminin çiftçilere hayırlı olmasını dileyerek, ‘Çiftçinin bayramı hasattır’ diye konuştu.

Aydın’ın Efeler ilçesi Muğla Karayolu üzerindeki bir tarlada pamuk hasadı yapıldı. Hasada Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler İlçe Tarım Müdürü Mehmet Esen, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Tolga Önal, Efeler Kadıköy Mahalle Muhtarı ve Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Eski Başkanı Doğan Altan ve ilgili kurum yetkilileri katıldı. Birlikte pamuk hasadı yapan Kaymakam Şahin ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Kendirlioğlu, pamuk hasadının çiftçilere hayırlı olması dileklerinde bulundu.

“EFELER’DE 31 BİN DEKAR ARAZİ PAMUKLA BULUŞTU”

Aydın’ın tarım bölgesi olduğunu kaydeden Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, “Aydın tarımda üstünlüklerin olduğu ürünlere sahip bir ilimiz. Bizler de Aydın’ın çeşitli tarım ürünlerinin hem ekim hem de hasatlarında çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Efeler ilçemizde 31 bin dekar arazimizde pamuk ekimi gerçekleştiriliyor. Aldığımız bilgiler pamukta kalitenin iyi olduğu ancak rekolte konusunda biraz sıkıntı olduğu yönünde. Tabi ki ülkemizin pamuk ihtiyacının sadece yüzde 40’ını ülke olarak üretiyor, yüzde 60’ını da ithal ederek ciddi rakamlar ödüyoruz.

Pamuk, desteklenmesi gereken endüstriyel bir ürün, pamuğun katma değeri çok yüksek ve bize yaklaşık 10 kat girdi sağlıyor. Bizler de bölgemizde pamuk üretiminin bölgemizde daha da yaygınlaşması konusunda beraber çalışacağız.

 İlimizdeki tarım arazilerimize çok iyi kullanmamız gerekmekte. Pamuk ekimi dışında değişik ürünlerde ekiliyor örneğin silajlık mısır, buğday arpa gibi değişik ekimler de yapılmakta. Ama pamuk bu bölgenin ana stratejisi olan bu ürün. Pamuk dışındaki ürünleri ülkemizin birçok ilinde de ekebilirsiniz. Pamuk birçok ilde ekemezsiniz çünkü pamuk kendine has mevsimsel iklimi bekler. Aydınımızda üreticilerimizi pamuk ekimine yönlendirmeliyiz, tüm çiftçilere hayırlı ve bereketli kazançlar dilerim” dedi.

“PAMUK; NAMI GİBİ TAM BİR BEYAZ ALTIN!”

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, hasadın çiftçilerin bayramı olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Bizzat bu işin içerisinde 50 yıldır olan bir insanım. Çocukluğumun içerisinden beri pamuk tarlasında izim var.

Pamuk namı gibi tam bir beyaz altın. Özellikle son bir hafta on gün önce biz baya bir endişe yaşıyorduk pamuk fiyatları ile ilgili. 2017, 2018 ve 2019'da fiyatlarımız 4 liralar civarındaydı. Takdir edesiniz ki girdi maliyetleri 2017'den bu yana gerek zirai ilaçta, gerek gübrede, gerek tohum, gerekse akaryakıtta bazı kalemlerde yüzde 300'lere varan girdi artışlarını da göz önüne alırsak bu fiyatların ne kadar düşük kaldığını görüyoruz. Son günlerde fiyatlarımız toparlanmaya başladı. Şu anda 5 lira civarında piyasamız var. Bu da bizleri sevindiriyor.

Gönül ister ki bu fiyatları biraz daha yukarda olsun. Bizim dekar maliyetimiz pamukta takriben 2 bin, 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Biz dekarda 500 kilonun altında ürün aldığımızda zararla karşı karşıya kalmamız söz konusu.

Geçen sene pirim 80 kuruştu bu sene 1,5 lira civarında olması gerekiyor. Pamuk ülkemiz için çok önemli bir ürün. Pamuk üretiminin yüzde 11 ile 15 arasında ülkemizin pamuk ihtiyacını karşılıyoruz. Bu rakam eğer fiyatlar bu şekilde devam ederse, ihtiyacın karşılama oranı yüzde 30 hatta yüzde 20'lere gerileme söz konusu olabilir. İthal ettiğimiz pamuk ile beraber ülkemize 30 milyar dolar gibi bir kazanç elde ettiriyoruz, bu oldukça önemli. Başka hiç bir üründe böyle bir gelir yok” dedi.

“ÜRETİLEN PAMUĞUN TÜMÜNE TALİBİZ”

Göreve geldikleri günden bu yana Aydın çiftçisine bütün desteği sağladıklarını ifade eden Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Tolga Önal, “TARİŞ olarak bizim hedefimiz ortaklarımızın ve ortaklarımızın dışındaki üreticilerimizin ürettiği tüm pamuğu almak.  Bu yıl kapasitemize en üst seviyeye getirmek için 80 tane yeni makine alımı yaptık ve tesis kurulumuna başladık. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar TARİŞ ortaklarımıza ve Aydın çiftçimizin mazottan, gübreye kadar her konuda yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

 Pamuk hasatında da ürünlerini en iyi şartlarda alıp, fiyatlandırma konusunda da üzerimize düşeni yapıyoruz.  TARİŞ olarak ortaklarımızdan ve ortağımız olmayan üreticilerin pamuklarını almaya talibiz ve ödeme noktasında da hiçbir sıkıntımız yok, üreticilerimizin paralarını hemen ve bazen de çok kısa bir zamanda ödüyoruz” dedi.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Efeler, Ziraat Odası, Mehmet Kendirlioğlu, pamuk, hasat, kaymakam, Cemal Şahi
Yorumlar
Haber Yazılımı