Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 19:09 Bu haber 1155 kez okundu
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde toplu sözleşme imzalandı
Aydın Büyükşehir Belediyesi işçileri, toplu sözleşme sevinci yaşadı. Büyükşehir Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında toplu sözleşme imzalandı.
GENEL Haberi
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde toplu sözleşme imzalandı

Bilgi Koleji

AYDIN- İşçilerin yoğun katılımıyla belediye hizmet binası önünde gerçekleştirilen imza töreninde ilk sözü Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul aldı.

Emek örgütü olduklarını, siyasetçi olmadıklarını ifade eden Yurdakul, “31 Mart’ta, daha önce, daha sonra hiçbir siyaset kurumunda yer almadık, almayacağız. Biz kendi işimizi yapacağız, siyasetçiler kendi işini yapacak. Ama bizim bir derdimiz var siyasette. Siyaset yapanlar bizi insan yerine koyuyor mu? Bizim emeğimize saygılı mı? Bizim çocuklarımız kadar çalışanların çocukları kıymetlidir, kutsaldır diyor mu? Bizim değerlendirmemiz bu. Bunların denebilmesi için bir ülkede demokrasi, hak, hukuk, adalet olması lazım. Eğer ülkede demokrasi varsa, ülke laik cumhuriyetse, hak, hukuk varsa sendikalar da olacak. İşçi de olacak. Bunlar yoksa amele olur” dedi.

“ÇERÇİOĞLU’NU BUNUN İÇİN DESTEKLİYORUZ”

Belediye-İş’in hiç kimsenin arka bahçesi olmadığına dikkati çeken Yurdakul, “Biz sadece emeği ve çalışanları temsil ediyoruz. Evet, siyaset olacak. Siyasette kim emeğe saygı gösteriyorsa, kim alın terine saygı gösteriyorsa, kim emekçinin de çocuklarını kendi çocukları gibi önemsiyor, kutsal sayıyorsa başımızın tacıdır. Biz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu bunun için destekliyoruz. Bunun için seviyoruz, sayıyoruz” diye konuştu. Şimdiye kadar pek çok toplu sözleşme imzaladıklarını ancak en iyilerinden birisinin Aydın Büyükşehir Belediyesi’yle imzalanan bu sözleşme olduğunu belirten Yurdakul, Hak – İş Konfederasyonu’na da sert eleştirilerde bulundu. Yurdakul, işçilerin kendi özgür iradesiyle istedikleri sendikaya üye olması gerektiğini de ifade etti.

“ASLA BU OYUNA GELMEYECEĞİZ”

Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un hedefinde ise Cumhur İttifakı vardı. Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini dile getiren Torun, “Ülkenin beka sorunu varmış gibi göstererek aslında yapmaya çalıştıkları kendi bekaları. Bunu net görmek zorundayız. 24 Haziran öncesi, o mitinglerde kullanılan cümleler, o politik söylemler, o verilen vaatlere bir bakın. Aradan geçen süre zarfında kullanılan dili, söylenen ifadeleri tekrar değerlendirin. Her şey aynı. Değişen bir tek şey bizim durumumuz. Gittikçe yoksullaşıyoruz, her geçen gün her anlamda geriliyoruz. Çiftçi olmuş ‘terörist’, halci olmuş ‘dış güçlerin adamı.’ Kendisine muhalefet eden herkes FETÖ’cü! Bu anlayışla bizi yönetmeye çalışıyorlar. Asıl yapmaya çalıştıkları bizi bölmek, ayrıştırmak. Vatandaşın arasında iki bloklu bir yapı oluşturmak. Bunu yapmaya çalışıyorlar. Asla bu oyuna gelmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yalnızca Türkiye’de değil, dünyada bir marka olduğunu da vurgulayan Torun, bunun bir ekip çalışmasının ürünü olduğunu kaydetti.

“SİZLERİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

İşçilerin yoğun alkış ve tezahüratları arasında konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da belediye önünü dolduran personeline ‘benim büyük ailem’ diye seslendi. Toplu sözleşmenin içeriği hakkında bilgi veren Çerçioğlu, “Bu toplu sözleşmede ortalama yevmiyeler yüzde 26, diğer sosyal haklarınız da yüzde 21 ile yüzde 40 oranında artacak. Emeği geçen tüm Büyükşehir bürokratlarına teşekkür ediyorum. Sizleri enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Her belediye başkanının yaptığı gibi biz de arkadaşlarımızla altyapı, üstyapı yaptık. Asfalt yaptık, hizmet binaları, kültür merkezleri yaptık. Biz en çok sosyal belediyeciliğe önem verdik” dedi.

İsim vermeden Cumhur İttifakı Adayı Mustafa Savaş’ı da eleştiren Çerçioğlu, “Karşımdaki aday ‘Sen neden sosyal belediyecilik yapıyorsun, yapma, ne gereği var?’ dedi. Onlar halktan kopuk. Fakir fukaranın, garip gurebanın ne halde olduğunu bilmiyorlar. Beş yıldızlı otellerde, devletin misafirhanelerinde kaldıkları için hayatın neden pahalı olduğunu bilmiyorlar, tencerenin nasıl kaynadığını bilmiyorlar” dedi.

“VATANDAŞIMIZI NAMERDE MUHTAÇ ETMEDİK”

“Mart’ın sonu tüm Türkiye’de bahar olacak” diyen Çerçioğlu, şu görüşleri aktardı:

“Önümüzdeki beş yıllık dönemde de sosyal belediyeciliğe devam edeceğim. Sizin komşunuz karnı aç yatağa giriyorsa siz yatağınızda rahat uyuyabilir misiniz? Sizin komşunuz soğuktan üşüyorsa siz evinizde huzurlu oturabilir misiniz? Elbette oturamazsınız. Onun için sosyal belediyecilik diyoruz. Eğer Aydın’da yaşıyorsanız hiç kimse karnı aç yatağa girmez, hiç kimse üşümez. Çünkü biz varız, çünkü Aydın Büyükşehir Belediyesi var. Aydın’da yaşayan hiçbir vatandaşımızı namerde muhtaç etmedik, etmeyeceğiz de.”

Konuşmaların ardından toplu sözleşme metnine imzalar atıldı. Bir belediye çalışanı, tüm personel adına Başkan Çerçioğlu’na çiçek takdim etti. İşçilerin yakınları ve çocukları da belediye önüne gelerek sevinçlerine ortak oldu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Özlem Çerçioğlu, Topuklu Efe, Nihat Yurdakul
Yorumlar
Haber Yazılımı