Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 17:45 Bu haber 1209 kez okundu
 
Aydın Barosu, Saray’daki törene katılmayacak
Aydın Barosu Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Av. Gökhan Bozkurt, davet gelse bile, Saray’daki Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacaklarını net ifadelerle açıkladı.
GÜNCEL Haberi
Aydın Barosu, Saray’daki törene katılmayacak

AYDIN- Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, "Yargıtay Başkanlığı tarafından, bu yılki Adli Yıl Açılış Töreni'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılmasının kararlaştırıldığı ve bazı Barolara davetiye gönderildiği anlaşılmaktadır. Aydın Barosu Başkanlığı'na henüz böyle bir davetiye ulaşmamış olup, davet gelmesi halinde göstereceğimiz tavır ise, tarihimize bakıldığında rahatlıkla anlaşılabilecek kadar açıktır” dedi.

Bağımsız, tarafsız bir yargı, hukukun üstünlüğü ve demokrasi mücadelesini ödünsüz şekilde sürdüren, kuvvetler ayrılığını olmazsa olmaz gören Aydın Barosu açısından, adalet sarayları dışında herhangi bir sarayın Adli Yıl Açılışı için seçenekler arasında bulunmadığını vurgulayan Başkan Av. Bozkurt, şunları söyledi:

“Avukatlık mesleğini tutuklu olduğu yerden çıkarıp, özgür bir şekilde yurttaşların savunma ve adil yargılanma hakkının hizmetine sunmak, ancak bağımsız ve başı dik bir duruş sergileyen savunma makamı ile mümkündür.

Baromuz, tarihinin, inandığı evrensel hukuk ilkeleri ile Cumhuriyet değerlerinin işaret ettiği yerde Adli Yıl Açılışı’nı gerçekleştirecektir ve o yer Saray olmayacaktır. Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Aydın Barosu, Gökhan Bozkurt, Adli yıl açılışı
Yorumlar
Haber Yazılımı