Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 18:30 Bu haber 1344 kez okundu
 
Aydın Barosu, müdahaleyi kınadı
Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu, bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in katledilmesi üzerine kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan kötü müdahaleyi kınadıklarını açıkladı.
GENEL Haberi
Aydın Barosu, müdahaleyi kınadı

Rıdvan Eşin

AYDIN- Düzenlenen basın toplantısında, “Ülkemizde kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in katledilmesinin üzüntüsünü ve dehşetini yaşadığımız bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlarımız tarafından İstanbul’ da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltılar, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesidir. Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır.

Kadına karşı şiddetin tüm dünyada simgesi haline gelen bir dans gösterisinin polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması, göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.

Kadına karşı şiddeti önlemek devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda aslında birlikte çalışma ve dayanışma yapması gereken kadınlarımıza, kolluk güçlerinin ve bu talimatı verenlerin uygulamış olduğu bu davranışları ve şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz.

Barolar olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getirmek, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Aydın Barosu, Ceren Özdemir,
Yorumlar
Haber Yazılımı