Haber Detayı
15 Kasım 2016 - Salı 14:19 Bu haber 1038 kez okundu
 
Ayçiçeği ve yoncada ağır metal incelemesi yapıldı
Ege Bölgesi’ndeki farklı bünyeli topraklarında yetiştirilen ayçiçeği ve yonca bitkilerinin ağır metal absorpsiyonları incelendi.
BİLİM Haberi
Ayçiçeği ve yoncada ağır metal incelemesi yapıldı

AYDIN- Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisinde “Farklı Bünyeli Topraklarda Yetiştirilen Ayçiçeği ve Yonca Bitkilerinin Ağır Metal Absorpsiyonları” konulu bir araştırma yayımlandı. Araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Dr. Bihter Çolak Esetlili tarafından yapıldı. Dr. Esetlili, araştırmada ayçiçeği ve yonca bitkilerinin bünyesinde barındırdığı ağır metal tehlikesini gözler önüne serdi.

Yayımlanan makalede toprağın tarım dışı amaçlarla kullanımına değinildi. Dr. Esetlili, “Toprağın tarım dışı amaçlarla kullanımı ağır metal, organik kirletici gibi etmenlerle kirlenmesi ve erozyon ile kayıplara uğraması sonucunda verimliliği kaybolmaktadır. Toprağın kirlenmesi ise yaşayan tüm canlı organizmaları etkilemekte ve besin zincirinin son halkası olan insanoğlunu da ciddi anlamda tehdit etmektedir” dedi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü serasında gerçekleştirilen saksı denemesi 4 tekrarlı olarak kuruldu. Deneme toplam 48 saksıdan oluştu, 2 farklı toprak türüne (Kumlu Killi Tın, Killi) 3 farklı ağır metal (Pb, Cr, Cd) uygulandı. Gerçekleştirilen deney sonucunda killi bünyeli topraklarda kumlu killi tın toprağa göre daha yüksek oranda ağır metal birikimi oluştu.

Ayçiçeği ve yonca bitkileri ağır metal alımı açısından karşılaştırıldığında, yoncanın daha fazla ağır metal alabildiği saptandı. Besin zincirine kolay giren yoncanın akümülatör özelliği ile ağır metalleri farklı organlarında biriktirerek toprakların ağır metallerce kirlenmesini önlediği görüldü. Bünyesinde ağır metal barındıran topraklarda ki yoncaların besin zincirine dahil edilirken dikkat edilmesi önerildi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ege Üniversitesi, bitki
Yorumlar
Haber Yazılımı