Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 10:40 Bu haber 616 kez okundu
 
Ayakkabı ihracatçıları Rusya’dan yeni siparişlerle döndü
Türkiye’ye 2018 yılında 888 milyon dolar döviz kazandıran, 2019 yılı için 1milyar dolar ihracat hedefi olan Ayakkabı sektörü, en büyük ihraç pazarı Rusya’dan yeni siparişlerle yurda döndü.
EKONOMİ Haberi
Ayakkabı ihracatçıları Rusya’dan yeni siparişlerle döndü

Bilgi Koleji

AYDIN- Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile 25-28 Şubat 2019 tarihlerinde Moskova Sokolniki Park’ta gerçekleştirilen Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’na katılan 13 Türk firması yeni ihracat bağlantıları gerçekleştirdi.

Ayakkabı ihracatında Rusya’nın 2017 yılında ikinci büyük Pazar, 2018 yılında ise; en fazla ihracat yapılan ülke olduğuna işaret eden Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, 2018 yılında Rusya’ya yüzde 78’lik artışla 132 milyon 131 bin dolarlık ayakkabı ihraç ettiklerini, 2019 ve sonraki yıllarda Rusya pazarına ihracatı arttırmak istediklerini, Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’nın bu hedefe ulaşmada belirleyici role sahip olacağını, kısa vadede Rusya’ya 250 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini kaydetti.

AYAKKABI SEKTÖRÜNÜN 2023 İHRACAT HEDEFİ 2 MİLYAR DOLAR

Türk ekonomisinde yaşanan daralmadan dolayı ayakkabı sektörünün iç piyasasında bir daralma yaşandığı bilgisini veren Zandar, “Ayakkabı sektörü olarak içinde bulunduğumuz ekonomik kaos ortamından ihracat ile çıkacağız. Bu süreçte ihracat olmazsa olmazımız konumuna geldi. 2019 yılında 1 milyar dolar, 2023 yılında 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

EİB’DE BARKOD UYGULAMASI EĞİTİMİ VERİLECEK

Rusya Federasyonu’na ayakkabı ihracatında 2019 yılı Temmuz ayından itibaren uygulamaya geçecek olan Barkod uygulaması ile ilgili de temaslarda bulunduklarını anlatan EDMİB Başkanı Erkan Zandar, Rusya’dan yetkili bir firmayı ayakkabı ihracatçılarına ücretsiz seminer vermesi için İzmir’e davet ettiklerini, Mayıs ayında Ege İhracatçı Birlikleri’nde söz konusu eğitim programını gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’nda Türk firmalarının stantlarını tek tek ziyaret eden, Rusya pazarı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Türkiye’nin Moskova Ticaret Baş Müşaviri Ferüdün Başer ve Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türk firmalarının ürettiği ayakkabıları denedi. Türkiye standını ziyaret eden isimlerden bir diğeri ise Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Sabır Endican oldu.

Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’na,Türkiye, 420 metrekarelik stantta 13 firma ile katıldı. Katılan firmalar ise şunlar oldu:

“Bilecanlar Ayakkabı, Estile Ayakkabı, Erzan Ayakkabı, Meta Ayakkabı, Nod Ayakkabı, Önder Ayakkabı, Özil Ayakkabı, Rıfat Sarı Üç-El, Ripka Moda Ayakkabı, Tuverekli Ayakkabı, Zandar Dış Ticaret, Özkan Ayakkabı, Hakem Ayakkabı”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Rusya, ayakkabı ihracatı, Erkan Zandar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ayakkabı ihracatçıları Rusya’dan yeni siparişlerle döndü
Ayakkabı ihracatçıları Rusya’dan yeni siparişlerle döndü
Ayakkabı ihracatçıları Rusya’dan yeni siparişlerle döndü
Yorumlar
Haber Yazılımı