Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 11:17 Bu haber 612 kez okundu
 
Avrupa’da gıda korkusu
AB Komisyonu Başkanı Juncker, “Avrupa için gıda” uyarısı yaptı.
EKONOMİ Haberi
Avrupa’da gıda korkusu

AYDIN- Avrupa Birliği (AB) genelinde gıda yeterliliğinin ancak desteklemelerle sağlanabildiğini belirten AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Söz konusu desteklerin kesilmesi durumunda Avrupa gıdada diğer kıtalara bağımlı hale gelebilir” uyarısında bulundu.

AB Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Avrupa Politika Strateji Merkezi (EPSC) tarafından Brüksel’de düzenlenen toplantıda konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dikkat çekici uyarılarda bulundu.

İngiltere’nin AB’den çıkışının bütçeye etkisi

AB’nin 2020 yılı sonrasındaki yedi yıllık dönem için bütçesine ilişkin, ‘Çok Yıllı Mali Çerçeve’ hakkında açıklamalarda bulunan Juncker, “AB politikalarını fonlayabilmek için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 1’inden fazlası gerekiyor” diye konuştu.

Devam eden Brexit Müzakereleri sonrasında 30 Mart 2019 tarihinde AB’den ayrılacak olan İngiltere’nin AB bütçesine milyarlarca avro kaynak sağladığına dikkat çeken AB Komisyonu Başkanı Juncker, AB bütçesine aktarılan kaynakların bütün üye ülkelere önemli faydaları olduğunun altını çizdi.

Juncker, AB’nin gelecek mali perspektifinin iç ve dış güvenlik, istihdam, sosyal uyum, göç, savunma ve Ortak Tarım Politikası (CAP) gibi alanları kesinti yapılmadan fonlamaya devam etmesi gerektiğini de kaydetti.

“Avrupa gıdada bağımlı hale gelebilir”

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, toplantıdaki konuşmasında gıda konusunda da çarpıcı bir uyarıda bulundu.

1964 yılına kadar tarımsal üretim ve gıda alanlarında kendi kendisine yeterli olmayan Avrupa’da gıda yeterliliğinin, ancak AB desteklemeleriyle sağlanabildiğini vurgulayan Juncker, bu desteklerin kesilmesi durumunda Avrupa’nın gıda gibi stratejik bir konuda diğer kıtalara bağımlı hale geleceğini dile getirdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Avrupa, AB, Gıda sorunu, Claude Juncker
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Avrupa’da gıda korkusu
Avrupa’da gıda korkusu
Yorumlar
Haber Yazılımı