Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Yeni Uuk
Haber Detayı
02 Ocak 2015 - Cuma 18:50 Bu haber 1462 kez okundu
 
Avrupa Birliği bak ne halde
Adriyatik'te yanan ‘Norman Atlantic’ adlı feribotta mahsur kalanlara geç müdahale edilmesi tepkilere neden oldu. Türk yolcuların çektiği videoda, 'Gelin bakın AB ne halde' sözleri duyuluyor
SANAT Haberi
Avrupa Birliği bak ne halde

Rıdvan Eşin

Yunanistan’ın Patra Limanı’ndan kalkan ve İtalya’ya giderken Adriyatik Denizi’nde yanmaya başlayan feribottaki yolcuları kurtarma çalışmalarının görüntüleri yayınlandı. Görüntüleri kaydeden kişinin Mustafa Kazan ve Kemal Adan isimli Türkler olduğu ortaya çıktı. Adan’ın çektiği videoda bir Türk’ün, “Altı saat oldu. Altı saattir buradayız. Hâlâ bir kurtarma ekibi gelmedi. Olmaz böyle bir şey ya. Ne diyorlar Avrupa Birliği. Gelin bakın AB ne alemde. Bir tane helikopter gönderemediler altı saatte” diye tepki gösterdiği duyuldu.

KURTULANLAR İSTANBUL’DA

Öte yandan kurtarılan Türk yolculardan 31’i, Selanik’ten kalkan Türk Hava Yolları’nın özel seferiyle Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldi. 31 yolcu, işlemlerinin ardından VIP’den çıktı. Yolculardan 7’sinin yine havayoluyla başka illere gitti.

AFAD BAŞKANI KARŞILADI

Yolcuları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Fuat Oktay, karşıladı. Oktay, “Devletin tüm imkanlarını kullanarak, Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla tüm imkanlarımızı seferber ettik.” dedi. Oktay, “Çıkan yolcular arasında 54 Türk vatandaşımız var. Bunların 31’ini buraya getirmiş durumdayız. 13’ü öncesinde Yunanistan’a gelmişti. Diğer vatandaşlarımız kalmayı arzu ettiler.” şeklinde konuştu.

Cenaze aileye teslim edildi

İtalya’nın Ravenna limanı açıklarında iki kargo gemisinin çarpıştığı kazada hayatını kaybeden gemi kaptanı Kamil Murat Kantoğlu’nun cenazesi, İzmir’de ailesine teslim edildi. Adnan Menderes Havalimanı’na gönderilen cenazeyi, abi Mehmet Bahri Kantoğlu teslim aldı. Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Morgu’na götürülen cenazenin, Çamdibi Barbaros Camii’nde kılınacak namazın ardından Bornova Mezarlığı’nda toprağa verileceği öğrenildi.

4 Türk kayıp

Yunanistan’dan kalkan ve İtalya’ya giderken Adriyatik Denizi’nde yanmaya başlayan “Norman Atlantic” adlı feribotta 4 Türk yolcunun kayıp olduğu iddia edildi. Havise Savaş adı Türk vatandaşının hayatını kaybettiği gemide, 4 Türk’ten de haber alınamadığı belirtiliyor. Kayıp Türk vatandaşlarından birinin Hakan Akkaya olduğu öğrenilirken kayıp olduğu belirtilen 3 Türk yolcunun kimlikleri ise henüz belirlenemedi. Akkaya’nın gemide hayatını kaybeden Havise Savaş ile birlikte yolculuk ettikleri öğrenildi.

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Avrupa Birliği, bak ne halde
Yorumlar
Haber Yazılımı